وزیر معدن افغانستان: معادن افغانستان می‌تواند یکی از منابع مالی داعش باشد

حق نشر عکس MOMP
Image caption آقای صبا قبلا گفته بود:من می‌دانم که چپاول در معادن افغانستان وجود دارد. منابع، بخصوص سنگ‌های قیمتی افغانستان به راحتی دزدیده و از سرحدات بیرون می‌شوند

داوود شاه صبا وزیر معادن افغانستان خطاب به نیروهای امنیتی افغانستان گفت که بر اساس استراتیژی که نیروهای داعش در کشورهای دیگر داشته‌اند این گروه در پی تمویل مالی خود است، که معادن افغانستان نیز می‌تواند یکی از این موارد باشد.

او گفت که شواهد نشان می‌دهد که نطفه داعش اکنون در افغانستان در حال بسته شدن و ظهور است.

آقای صبا تاکید کرد:" براساس تحلیل ما گروه طالبان هم در نقاط مختلف افغانستان از معادن برای تمویل مالی خود استفاده می‌کند."

او گفت که هدفش از یادآوری این مسایل، توجه جدی نهادهای امنیتی افغانستان به این موضوع بوده‌ است.

آقای صبا که برنامه صد روزه‌اش را اعلام می‌کرد، گفت که این برنامه بر روی استخراج معادن کوچک افغانستان متمرکز خواهد بود.

وزیر معدن افغانستان گفت که اجرای طرح‌های بزرگ معدن زمان‌گیر است، و اولویت‌بندی کنونی متناسب با ظرفیت‌های موجود در این کشور صورت گرفته، تا زمینه برای مدیریت معادن بزرگ افغانستان فراهم شود.

او گفت که بخش عمده‌ای از قراردادها و داوطلبی‌هایی که قبلا در این وزارت انجام شده نیاز به بررسی مجدد دارند.

آقای صبا از مشارکت یک شرکت کانادایی در روند داوطلبی استخراج معدن آهن حاجی‌گک ولایت بامیان در مرکز افغانستان یاد نموده و تاکید‌کرد که توسعه بخش‌های نفت و گاز از موارد مهم برنامه‌ صد روزه وزارتش خواهد بود.

او علاوه کرد که به پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از مسیر افغانستان به پاکستان و هند منتقل می‌کند، نیز توجه بیشتر خواهد کرد.

آقای صبا چند روز قبل نیزبه اعضای مجلس نمایندگان گفت که سیاست‌گذاری کنونی دولت در خصوص معادن، این کشور را به سوی "مصیبت" سوق می‌دهد.

او گفت: "امروز بخش معادن افغانستان به عوض این که در مسیر رفاه ملت افغانستان برود، در مسیر مصیبت می‌رود. از گفتن آن خجالت نمی‌کشم و از این موضع خود دفاع هم خواهم کرد. به شکلی ما امروز منابع افغانستان را مدیریت می‌کنیم ما را بدون شک به سوی فاجعه خواهد برد، مگر این که جلو آن را بگیریم."

Image caption مسیر عبور پروژه تاپی

مطالب مرتبط