وزارت حمل و نقل افغانستان به دنبال افزایش درآمدهایش است

Image caption آقای بتاش می‌گوید درآمدهای بخش ترانسپورت و هوانوردی افغانستان را افزایش خواهد داد

محمدالله بتاش، وزیر ترانسپورت و هوانوردی افغانستان امروز برنامه صد روزه کاری اش را اعلام کرد.

او در یک نشست خبری گفت که تلاش دارد درآمدهای وزارت ترانسپورت و هوانوردی را از راه‌های مختلف افزایش دهد.

وزیر ترانسپورت و هوانوردی افغانستان از وجود "مافیا" در بخش‌ جمع آوری درآمدهای حمل و نقل در افغانستان خبر داد و گفت: "جایی که پول نقد باشد مافیا نیز هست اما جایی که پول نقد در بین نباشد، مافیا کمتر فرصت سودجویی دارد."

آقای بتاش گفت او سیستم‌های جمع آوری درآمد را در وزارت ترانسپورت الکترونیکی خواهد کرد تا هم شفافیت در کار بیشتر شود و هم درآمدها افزایش یابد.

او برای رسیدن به این هدف به طور مثال به ایجاد دروازه‌های الکترونیکی در ورودی‌های شهرهای بزرگ و الکترونیکی کردن سیستم‌ها ‌در بنادر افغانستان اشاره کرد.

آقای بتاش همچنان افزود که ترمینال‌های مدرن و معیاری در دروازه‌های شهرها خواهد ساخت تا ترانسپورت منظم شده و در کنار افزایش نظارت و فرصت‌های شغلی، درآمدها نیز از این بخش افزایش یابد.

وزیر ترانسپورت و هوانوردی می‌گوید که کنترل فضای افغانستان را که اکنون در دست نیروهای بین‌المللی است، به دست خواهند گرفت تا از این طریق اطمینان شرکت‌های هوایی دیگر را جذب کرده و شمار پروازهای عبوری از فضای افغانستان افزایش یابد.

به گفته وی، هزینه عبور هر هواپیما از فضای افغانستان به تازگی از چهارصد دلار به پنجصد دلار افزایش یافته است.

آقای بتاش می‌گوید که در حال حاضر چهار شرکت برای به عهده گرفتن کنترل و مدیریت فضای افغانستان به شکل مقدماتی انتخاب شده‌اند.

او گفت که یکی از این شرکت‌ها زیر نظر افغانستان از سه تا پنج سال در این بخش کار خواهد کرد تا زمانی که افغانستان بتواند با فراهم‌سازی امکانات تخنیکی و داشتن کادر آموزش دیده، مستقلا این کار را به عهده گیرد.

وزیر ترانسپورت و هوانوری همچنان گفت که شرکت‌های هواپیمایی داخلی افغانستان در معرض ورشکستگی قرار دارند.

او از کم بودن سرمایه این شرکت‌ها و عدم حمایت دولت از فعالیت آنها به عنوان دلایل این وضعیت یاد کرد و گفت تلاش خواهد کرد تا این شرکت‌ها در رقابت سالم با یکدیگر، سرپا بایستند.

او افزود که برای خارج کردن شرکت‌های هواپیمایی افغانستان از فهرست سیاه پروازهای اروپایی نیز این شرکت‌ها باید معیاری و به روز شوند.

احیای ترانسپورت شهری، آغاز پروژه اتوبوس‌های برقی، نصب بیست ایستگاه خودکار هواشناسی در مناطق آسیب‌پذیر افغانستان و استخدام کادرهای متخصص از دیگر برنامه‌هایی بود که وزیر ترانسپورت این کشور در برنامه صد روز کاری‌ این وزارت قرار داده است.

ارائه برنامه‌های صدروزه کاری، روندی است که به دستور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از سوی کابینه دولت وحدت ملی آغاز شده است.