روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۴ جوزا

حق نشر عکس AFP
Image caption زمان قانونی دوره کاری مجلس نمایندگان افغانستان تا چند روز دیگر به پایان می رسد

تا چند روز دیگر دوره کاری مجلس نمایندگان افغانستان به پایان می‌رسد اما هنوز مشخص نیست که انتخابات پارلمانی در این کشور چه زمان برگزار خواهد شد.

سرنوشت مجلس نمایندگان افغانستان با ختم دوره کاری‌شان، معرفی یک عضو زن در شورای دادگاه عالی افغانستان و افزایش فقر و ناامنی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ جوزا/خرداد کابل است.

سرنوشت مجلس نمایندگان افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که با نزدیک شدن به زمان پایان کار قانونی مجلس نمایندگان، سرنوشت این نهاد و چگونگی مشروعیت آن به بحث جدی در افغانستان بدل شده است.

اطلاعات روز نوشته این در حالی‌‌ست که هنوز مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور فراهم نگردیده و اولویت‌های مهمتر از آن نظیر اصلاحات انتخاباتی صورت نگرفته است.

اطلاعات روز افزوده که "یک اتاق قوه‌ مقننه یا شورای ملی عملا بی‌سرنوشت بوده و خلای بزرگی در ساختار نظام دولتی افغانستان تا مدت زمان نامعلومی ایجاد گردیده است."

اطلاعات روز می‌نویسد که رئیس جمهوری در مشورت با رهبران سیاسی و دادگاه عالی تصمیم گرفته که مهلت کاری مجلس نمایندگان را با حفظ تمام اختیارات آن برای مدت معینی تمدید کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، تمدید مهلت کار مجلس نمایندگان بهترین و عاقلانه‌ترین گزینه ممکن است.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که اگر قانون اساسی ملاک سنجش خلا یا عدم خلا قانونی در این مورد باشد، بی‌شک پس از پایان ماه جوزا، این خلا به وجود خواهد آمد.

جامعه باز نوشته که "رئیس جمهوری باید در مورد اعلام پایان کار نمایندگان مجلس فکر کند؛ این ‎که نفع و ضرر بستن یا نبستن دروازه مجلس نمایندگان به چه اندازه است و کدام ‎یک به حفظ ثبات سیاسی کمک می‌کند."

جامعه باز افزوده که "قانون فعلا به اندازه کافی تحقیر شده است، خلای قانونی نیز به میان خواهد آمد. مساله این است که این خلا منجر به تنش سیاسی نشود."

معرفی یک زن در شورای دادگاه عالی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که قرار است یک مرد و یک زن که هر دو سابقه زیادی در قضا دارند، جای دو عضو دادگاه عالی را که موعد قانونی کارشان به پایان رسیده، بگیرند.

۸‌صبح نوشته که برای اولین بار یک زن، عضو دادگاه عالی افغانستان می‌شود. عدم حضور زنان در دادگاه عالی، این نهاد را تک‌جنسیتی ساخته بود و کسی در آن‌جا نبود تا از بی‌عدالتی‌هایی که بر زنان در این سرزمین می‌رود، نمایندگی کند.

۸‌صبح افزوده که اکنون قاضی القضات افغانستان نیز سرپرست است و دولت باید به این سرپرستی نیز پایان دهد.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، همچنان به اصلاحات در قوه قضائیه تاکید کرده و نوشته که "دستگاه قضایی کشور حالا چنان به فساد و ناکارآمدی آغشته است که مردم روستایی در برخی از مناطق، دادگاه‌های صحرایی طالبان را بر دستگاه قضایی کشور ترجیح می‌دهند."

ناامنی و فقر در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد هر روزی که می‌گذرد اعتماد مردم نسبت به دولت و دولتمردان کم می‌شود.

افغانستان نوشته که ناامنی در چهارده سال گذشته نیز به عنوان یک چالش همیشگی در برابر دولت و مردم بود، اما تا این حد بحرانی نشده بود.

افغانستان افزوده که مشکل بزرگ دیگری که حیات عمومی را در معرض تهدید قرار داده، مساله فقر، گرسنگی و بیکاری است که در این کشور رو به گسترش است.

افغانستان می‌نویسد که مشکل فقر و بیکاری سبب افزایش نیروهای تروریستی در افغانستان شده است.

افغانستان از دولت خواهان اقدامات جدی است و نوشته که "فرار، فریب و فرافگنی نمی تواند راه حلی برای چالش های موجود به شمار آید."