روزنامه کابل؛ سه شنبه ۲۶ جوزا

حق نشر عکس afghan daily
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه اطلاعات روز

ختم مدت کاری شورای ملی و مشکلاتی که در نظام انتخاباتی افغانستان وجود دارد و همچین فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و ادامه نا امنی‌ها و عملیات نیروهای گروه طالبان موضوعاتی هستند که روزنامه‌های کابل در مطالب تحلیلی و سرمقاله های خود به آنان پرداخته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که مهلت کاری مجلس تا کمتر از یک هفته‌ا‌ی دیگر به پایان می‌رسد و بر بنیاد قانون اساسی، ‌بایستی انتخابات مجلس نمایندگان برگزار و مجلس جدید تشکیل می‌شد؛ اما تا کنون هیچ گامی برای برگزاری انتخابات برداشته نشده‌است.

نویسنده این روزنامه افزوده که الزام‌های مهم و پیش‌شرط‌های نخستین برگزاری انتخابات، از جمله اصلاحات انتخاباتی، تا کنون صورت نگرفته است. رهبران حکومت وحدت ملی تا هنوز حتی رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را انتخاب نکرده‌اند.

بر اساس اظهار سرمقاله نویس اطلاعات روز رهبران حکومت وحدت ملی تا کنون از بند اختلاف‌های درونی و رقابت‌های تیمی نرسته‌‌‌اند. آن‌‌ها بیشتر از شش ‌‌ماه را در کشاکش این‌‌‌ است که چه کسانی و از کدام تیم‌‌ها در رأس و عضویت کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را داشته باشند، و هنوز هم از این مرحله عبور نکرده‌‌اند.

این نویسنده معتقد است که بدون اصلاح قوانین و مکانیسم‌های ناقص انتخاباتی، از خواسته‌های مردم پاسداری نمی‌شود، بلکه عملی‌کردن آن یک ضرورت حیاتی برای بقای دموکراسی و دوام مردم‌‌‌سالاری در کشوراست.

روزنامه دولتی اصلاح نیز در مقاله‌اش از یک کارمند بازنشسته دولت نقل قول کرده است که نمایندگان مجلس افغانستان در دوره کاری خود هیج دستاوردی برای مردم نداشته‌اند و نتوانسته‌اند که کاری مفیدی را انجام دهند.

او افزوده که مردم حتی یک روز دیگر هم نمی‌خواهند که اعضاء ولسی جرگه پس از اتمام زمان کاری معین شان دوباره به کارش ادامه دهند و مردم از چند سال قبل می‌خواستند که دروازه مجلس بسته شود. زیرا ادامه کار مجلس نمایندگان به جزء نفع شخصی نمایندگان هیج نفعی به مردم ندارد.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که مجلس مظهر اراده مردم است، اعضاء آن از سوی مردم انتخاب می‏‌شوند. از ویژگی مهم قانون اساسی جدید این است که حاکمیت را متعلق به ملت می‏‌داند که از طریق انتخابات، اراده‏اش را متبلور می‏‌سازد و در ماده چهارم قانون اساسی به این ویژگی نظام سیاسی کشور اشاره دارد: "حاکمیت ملی در افغانستان به ملت تعلق دارد که به طور مستقیم یا توسط نمایندگان خود آن را اعمال می‏‌کند."

مقاله نویس این روزنامه افزوده که مجلس رکن اصلی قوه مقننه در نظام افغانستان است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده و مصوبات آن برای اجرا به قوه مجریه و قوه قضائیه ابلاغ می‌شود. در میان انواع انتخابات‌هایی که در افغانستان برگزار شده است، یکی از مهم‌ترین عرصه‌های مشارکت سیاسی مردم افغانستان انتخابات پارلمانی است.

نویسنده با اشاره به اینکه انتخابات امروز به یک جنجال بزرگ برای مردم تبدیل شده، افزوده که امروز افغانستان در حالی به سمت برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان آینده می‌رود که اوضاع کشورشکننده و پیچیده است و هیچ چشم‌اندازی برای کاهش و یا توقف جنگ و خشونت متصور نیست.

در ادامه این مقاله آمده که با وجود زمینه‌ها و فرصت‌ها، انتخابات مجلس نمایندگان پیش‌رو با چالش‌های بزرگی روبه‌رو است؛ چالش‌هایی که انتخابات مجلس نمایندگان را تهدید می‌کند، شامل ناامنی، تهدید گروه‌های شورشی از قبیل طالبان و داعش، نگرانی از بروز تقلب، کاهش مشارکت مردمی، قوم‌گرایی و قبیله‌گرایی‌، عدم آگاهی مردم و عدم استقبال مردم و محدودیت مالی کمیسیون انتخابات، می‌شود.

نا امنی در ماه مبارک رمضان

روزنامه آرمان ملی نوشته است که گروه طالبان درخواست شورای علمای افغانستان را برای انجام آتش بس در ماه مبارک رمضان رد کرده و برنامه اجراء واکسناسیون فلج کودکان را در چند ولایت جنوب غربی افغانستان ممنوع ساخته است.

به نظر سرمقاله نویس آرمان ملی ادامه جنگ در ماه مبارک رمضان و ممنوع ساختن واکسن فلج کودکان از سوی گروه طالبان در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات به اصطلاح صلح با آنها از سوی برخی از نهاد ها و حکومت سرو صدا ها را خلق‌کرده و رسانه‌ها همه روزه در مورد صلح با گروه طالبان تحلیل و خبر نشر می‌کنند.

این روزنامه افزوده که با توجه به این اقدام و تصمیم گروه طالبان، حکومت و نهادهای امنیتی کشور باید عمل بالمثل، در ماه مبارک رمضان انجام داده و به گروه طالبان رحم نکنند و به آنها پاسخ دندان شکن دهند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته تا جای که مربوط به دولت افغانستان می‌شود با دوام جنگ و خشنونت تحت هر عنوانی مخالف است. دوام جنگ را به هیج عنوان به خیر و فلاح کشور نمی داند.

سرمقاله نویس اصلاح افزوده است که بر مخالفان مسلح دولت است که به راستی به حفاظت از مقدسات و حراست از حرمت ماه مبارک رمضان خود را پایبند بدانند و در این ماه مبارک برای همیشه دست از کشتار و قتل برداشته و به صلح و آشتی رو آورند تا برای همیشه عفریت نامیمون جنگ از کشور رخت بر بربندد.

روزنامه دولتی انیس اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغان درمقابل نیروهای مخالف دولت ازخود رشادت نشان داده ولی با توجه به گسترده بودند فعالیت نیروهای تروریستی نیاز است که کشورهای همسایه افغانستان در امر مبارزه با تروریسم دولت افغانستان را یاری رساند.

نویسنده این سرمقاله تاکید کرده که باید به روند مبارزه با تروریسم توجه جدی شود زیرا تا پیش از اینکه برای از بین بردن این گروه‌ها نیاز به ائتلاف بین المللی و منطقه ای شود این نیروها در نقطه خفه شود.