مدت کار پارلمان افغانستان تمدید شد

حق نشر عکس 8amdaily
Image caption بر اساس قانون اساسی افغانستان، دوره کاری مجلس فعلی نمایندگان افغانستان روز اول سرطان (تیر) امسال پایان می‌یافت

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پارلمان فعلی این کشور تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی به کار خود ادامه خواهد داد.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، قرار بود دوره کنونی مجلس نمایندگان این کشور، روز اول سرطان (تیر) امسال به پایان برسد اما انتخابات دوره آینده مجلس تا به حال برگزار نشده است.

قانون اساسی افغانستان زمان برگزاری انتخابات را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از اول سرطان پیش‌بینی کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان در یک نامه خبری که روز جمعه ۲۹ جوزا (خرداد) منتشر شده گفته است که تصمیم به ادامه کار مجلس نمایندگان تا زمان اعلام نتایج انتخابات دور بعدی، "با تاسی از احکام صریح قانون اساسی مبنی بر فعالیت مستمر قوای ثلاثه، تداوم قانون‌گذاری و اعمال حاکمیت از سوی نهادهای سیاسی تعریف شده در آن (قانون اساسی)"، گرفته شده است.

در این خبرنامه همچنین گفته شده که "مشکلات فنی و مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور"، باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمان افغانستان شده است.

ادامه کار مجلس فعلی افغانستان و مشروعیت قانونی آن در هفته‌های اخیر به بحثی جدی در این کشور تبدیل شده است.

+بیشتر بخوانید: پارلمان افغانستان بر سر دوراهی ماندن یا رفتن

اصلاح نظام انتخاباتی، از جمله مواردی بود که در توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان بر آن تاکید شده اما با وجود گذشت بیش از دو ماه از تشکیل کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفته است.

هفته گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که موضوع ادامه کار دوره فعلی پارلمان، به دادگاه عالی این کشور ارجاع خواهد شد.

در خبرنامه امروز ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته شده که تصمیم برای تمدید کار پارلمان فعلی، "با توجه به رویه در موارد قبلی و نظریات ستره محکمه (دادگاه عالی)" گرفته شده است.

پیش از این در سال ۱۳۸۸ و زمانی که انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری افغانستان در زمان با تاخیر برگزار شد، حامد کرزی، رئیس جمهوری وقت این کشور برای مدتی بیشتر از دوره قانونی خود به کار ادامه داد.

در این خبرنامه بر تعهد حکومت افغانستان برای تعیین زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان تا یک ماه دیگر، تاکید شده است.