سه سفارت افغانستان در خارج به دلیل کمبود بودجه بسته می‌شود

Image caption ربانی: این سفارتخانه‌ها از یک سو موثریت نداشتند و از جانب دیگر هزینه‌شان چند برابر در آمد این سفارتخانه‌ها بود

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که به منظور صرفه‌جویی، سفارتخانه‌های خود در برزیل، آفریقای جنوبی و مجارستان را می‌بندد.

صلاح‌الدین ربانی که برنامه صد روزه خود را اعلام می‌کرد، گفت که بستن این سفارتخانه‌ها بخشی از برنامه او برای انجام اصلاحات در وزارت امور خارجه است که اشرف غنی رئیس جمهوری هم با آن موافق است.

آقای ربانی گفت: "با توجه به روابط خارجی و همچنین وضعیت اقتصادی کشور، این سفارتخانه‌ها از یک سو موثریت نداشتند و از جانب دیگر هزینه‌شان چند برابر در آمد این سفارتخانه‌ها بود. مسئولیت کار این سفارتخانه‌ها را به نزدیک‌ترین سفارتخانه‌های دیگر سپردیم."

وزیر خارجه افغانستان همچنین گفت که نمایندگی افغانستان در سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل ــ یونسکو ــ در پاریس هم مسدود و مسئولیت آن به سفارت افغانستان در پاریس واگذار می‌شود.

آقای ربانی در بخش دیگر سخنان خود گفت که براساس برنامه صد روز آینده او، سفارت افغانستان در بلغارستان هم از سفارت به سطح کاردار تنزیل خواهد یافت.

او افزود که شمار کارمندان وزارت خارجه در کابل هم به دلیل "کمبود بودجه" کاهش خواهد یافت. به گفته آقای ربانی، نیمی از ۲۰۰ کارمند قراردادی این وزارتخانه کارهای خود را از دست خواهند و صد نفر دیگر تا یک سال دیگر به کار خود ادامه خوهند داد.

صلاح‌الدین ربانی گفت که پس از این در استخدام کارمندان وزارت امور خارجه دانستن دست کم یکی از زبان رسمی سازمان ملل ــ انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، چینی و عربی ــ الزامی خواهد بود.

شمار سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های افغانستان در خارج از کشور در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان در حال افزایش بود و او آن را همواره از دستاوردهای مهم کشورش می‌خواند.

حالا پس از کاهش کمک‌های بین‌المللی به افغانستان، به نظر می‌رسد که این موضوع بر روابط خارجی این کشور هم اثر منفی گذاشته و دولت این کشور کاهش نمایندگی خود در خارج را در چهارچوب صرفه‌جویی و اصلاحات روی دست گرفته است.

هرچند انجام اصلاحات در وزارت خارجه افغانستان از سال‌ها پیش همواره مطرح می‌شد، اما این اصلاحات به این دلیل مورد انتقاد قرار می‌گرفت که یا کافی یا موثر نبوده است.