مجلس افغانستان با تایید اعلامیه غنی به کارش ادامه می‌دهد

حق نشر عکس bbc
Image caption دوره کاری مجلس برای مدت نامعلومی تمدید شده است

مجلس نمایندگان افغانستان با تایید اعلامیه اشرف غنی رئیس جمهوری مبنی بر ادامه کار مجلس، تصمیم گرفت که اجلاس خود را در روزهای آینده کماکان برگزار کند.

در روزهای اخیر بحث درباره تمدید یا لغو مجلس نمایندگان در محافل سیاسی و رسانه‌ای افغانستان داغ بود و دیروز (۲۹ جوزا/خرداد) آقای غنی در اعلامیه‌ای گفت که مجلس به دلیل عدم برگزاری انتخابات، به کارش ادامه می‌دهد و زمان انتخابات تا یک ماه دیگر مشخص می‌شود.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، دوره کاری مجلس نمایندگان در اول ماه سرطان/تیر سال پنجم بعد اعلام نتایج انتخابات مجلس بعدی به پایان می‌رسد. انتخابات باید ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از پایان کار مجلس برگزار شود.

در جلسه امروز مجلس اعلامیه ریاست جمهوری مورد بحث قرار گرفت و در یک رای‌گیری اکثریت نمایندگان به تایید این اعلامیه و ادامه مجلس رای دادند.

پس از این رای‌گیری عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان گفت که جلسه کمیته رئیسان مجلس فردا برگزار می‌شود تا موضوع بحث اجلاس بعدی آن را تعیین کند.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی در اعلامیه‌ای گفت که مجلس به دلیل عدم برگزاری انتخابات، به کارش ادامه می‌دهد و زمان انتخابات تا یک ماه دیگر مشخص می‌شود

در این جلسه رمضان بشردوست نماینده کابل با ادامه مجلس پس از اول سرطان مخالفت کرد گفت: "به نظر من، شرافت، شهامت، قانونمداری، و سرفرازی ما در این است که همه ما برویم. ماندن در این جا در این شرایط و با این وضع، نوعی ننگ و عار است."

اما موافقان ادامه کار مجلس بر این نظر هستند که مجلس نمایندگان به عنوان نهاد نماینده ملت به کارش ادامه دهد و تا زمانی که نمایندگان جدید برگزیده نشده‌اند، نمایندگان کنونی باید به کار خود ادامه دهند.

شکریه بارکزی دیگر نماینده کابل گفت: "پارلمان نهادی دایما فعال می‌باشد. پارلمان نهاد قانونگذاری و مظهر اراده مردم است. امروز حتی رسانه‌های افغانستان می‌گویند که پارلمان مشروعیت خود را از لحاظ قانونی از دست داد. من می‌پرسم در صورتی که همین وکیلان این جا نباشند و از ملت نمایندگی نکنند، که این کار را می‌کند؟ آیا موکل من به پای صندوق رفت و کسی دیگر را به جا من انتخاب کرد؟"

هنوز زمان برگزاری انتخابات پارلمانی بعدی مشخص نشده و آن گونه که رئیس جمهوری در اعلامیه خود گفته، زمان برگزاری انتخابات بعدی تا یک ماه دیگر مشخص خواهد شد.

به این ترتیب، در حال حاضر دوره کاری مجلس نماندیگان افغانستان برای مدت نامعلومی تمدید شده و ممکن است وارد سال ششم شود.

برای تحلیل این موضوع مطلبی از ایوب آروین خبرنگار بی‌بی‌سی را بخوانید