حکومت افغانستان به سرباز مدافع پارلمان یک خانه جایزه داد

حق نشر عکس ARG

حکومت افغانستان از سربازی که روز گذشته شش مهاجم مسلح را کشت، تقدیر کرده است.

این سرباز گفته که در حمله مهاجمان انتحاری به ساختمان پارلمان افغانستان، با مهاجمان درگیر شد و شش مهاجم را با اسلحه‌ای که با خود داشت، کشت.

در صفحه فیسبوک رسمی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان آمده که رئیس جمهوری کلید یک خانه را به عنوان جایزه به عیسی خان اهدا کرد و قرار شد به زودی به او مدال و ارتقاء درجه نیز داده شود. آقای غنی این سرباز را "قهرمان" خطاب کرده است.

مجلس نمایندگان افغانستان که هدف حمله روز گذشته بود نیز از "شجاعت" این سرباز افغان قدردانی کرده است. در جلسه فوق العاده مجلس نمایندگان، رئیس مجلس و دیگر نمایندگان از عیسی خان به عنوان سربازی شجاع یاد کردند و خواستار کمک نقدی به او شدند.

در این حمله به اعضای مجلس نمایندگان آسیبی نرسید. برخی از نمایندگان گفته اند که حقوق یک ماهه خود را به عیسی خان و دیگر محافظان پارلمان در حمله روز گذشته، خواهند داد.

در حمله روز گذشته به ساختمان پارلمان افغانستان هشت مهاجم سهم داشتند که یکی آن در ابتدا موتر/خودروی مملو از مواد انفجاری خود را در کنار ساختمان مجلس منفجر کرد و سپس هفت مرد مسلح دیگر حدود سه ساعت با نیروهای افغان درگیر شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در مهار حمله روز گذشته مهاجمان، نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی افغانستان سهم گرفتند

در پایان این درگیری، رسانه‌های محلی با این سرباز ارتش افغانستان مصاحبه کردند، او در مصاحبه‌های خود می‌گوید که شش مهاجم را خودش کشته است. او گفته که یکی از مهاجمان هم توسط همکارانش کشته شده است.

عکس ها و ویدیوهای این سرباز به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد و او ظرف چند ساعت به چهره مشهور میان کاربران افغان بدل شد.

دسترسی به محل درگیری برای خبرنگاران دشوار بود و رسانه‌ها این رویداد را از فاصله نسبتا دورتری دنبال می‌کردند. به دنبال وقوع این رویداد تعداد زیادی از نیروهای مشترک افغان به محل هجوم بردند و ساختمانی را که مهاجمان در آن پناه گرفته بودند، از چند سو هدف تیراندازی قرار دادند.