غنی: تا ۱۰ سال آینده افغانستان از بزرگترین صادرکنندگان آهن و مس خواهد بود

حق نشر عکس arg
Image caption افغانستان به ورود بخش خصوصی چین به این کشور امیدوار است

محمد اشرف غنی در دیدار با هیات چینی از افغانستان گفته است که در ۱۰ سال آینده افغانستان از بزرگترین صادر کنندگان آهن و مس در جهان خواهد بود.

در این دیدار که دیروز انجام شده، آقای غنی افزوده که از صد درصد منابع زیر زمینی افغانستان، ۳۳ درصد آن تاکنون کشف شده که ارزش آن در حدود یک تریلیون (هزار میلیارد) دلار برآورد شده است.

تاکنون دولت افغانستان قادر به تولید و استخراج مس و آهن در این کشور نیست. بیشتر مواد نفتی افغانستان و همچنین مقدار زیادی از برق مصرفی از خارج این کشور وارد می‌شود.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که آقای غنی افغانستان را برای سرمایه‌گذاران چینی مناسب دانسته و گفته که این کشور در منطقه‌ای قرارگرفته که می‌تواند آسیای جنوبی، مرکزی و شرقی را با هم وصل کند.

آقای غنی تاکید کرده که برای رسیدن به این جایگاه، افغانستان نیاز دارد تا تمرکز بیشتر روی ساخت خط آهن، لوله‌های گاز، ساخت جاده‌ها، مدرن سازی کشاورزی، بهبود سیستم آبیاری و آموزش نسل جوان انجام دهد.

رئیس جمهور غنی منابع آبی این کشور را یک فرصت ذکر کرده و گفته که به کارگیری از فن آوری جدید آبی، این کشور را قادر خواهد کرد که ۲۶ هزار مگاوات برق آبی تولید کند و صادر کننده برق به هند و پاکستان باشد.

او تاکید کرده که تحقیق تازه در این کشور نشان می‌دهد که این کشور سالانه ظرفیت تولید ۸۰ تا ۱۵۰ هزار مگاوات برق آفتابی دارد.

رئیس جمهوری افغانستان به سرمایه‌گذاران چینی گفته است که افغانستان علاقمند به استفاده از تجارب طرح‌های ساختمانی چین در افغانستان است و هیاتی را به چین خواهد فرستاد تا مواردی را که این کشور خواستار سرمایه‌گذاری در آن زمینه است، مشخص کند.

شرکتهای چینی یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در بخش استخراج معدن مس و استخراج نفت در افغانستان هستند که به دلیل مشکلات امنیتی و اختلاف دو طرف در روند اجراء شدن قراردادها تاکنون این روند نیز موفقیت لازم را نداشته است.

مطالب مرتبط