وزیر دارایی افغانستان: وقتی به وزارت آمدم خزانه دولت خالی بود

حق نشر عکس mof
Image caption آقای حکیمی قبل از اینکه وزیر مالیه افغانستان شود، سفیر این کشور در آمریکا بود

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان اعلام کرده زمانی‌که او تصدی وزارت مالیه/دارایی افغانستان را به عهده گرفت، خزانه دولت خالی از وجوه نقدی بوده‌ است.

آقای حکیمی که برنامه صد روزه وزارتش را اعلام می‌کرد، گفت که نه تنها خزانه خالی بود، بلکه بدیهی‌های سال گذشته دولت نیز به طلبکاران پرداخت نشده بود.

سال گذشته طولانی شدن روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل تنش میان دو نامزد پیشتاز انتخابات باعث شد که از زمان برگزاری انتخابات تا زمان اعلام نتایج آن حدود شش ماه وقت را در بر بگیرد و معرفی وزیران نیز زمان مشابه را در بر گرفت.

به گفته مقامات پیشین وزارت مالیه افغانستان انتخابات بیش از ۵ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور صدمه زد و در حدود ۶ میلیارد دلار سرمایه شخصی مردم نیز از این کشور خارج شد.

آقای حکیمی می‌گوید، بعد از اینکه او به سمت وزیر مالیه انتخاب شد، تلاش کرده کمک کنندگان بین المللی را متقاعد کند که کمک‌هایشان را به افغانستان از سرگیرند.

او دستاوردهای وزارتش را کمک ۳ میلیارد دلاری بانک جهانی، کمک ۸۰۰ میلیون دلاری آمریکا و کمک ۵۰۰ میلیون دلاری انگلیس در طول سه سال آینده به افغانستان ذکر کرد و گفت که اکنون نیز با سایر کمک کنندگان بین المللی در زمینه جذب کمک‌های بیشتر در حال گفت‌وگو است.

از مجموع ۸ میلیارد دلار بودجه ملی افغانستان ۴.۹ میلیارد آن بودجه عادی است که برای مصارف روزمره نهادهای دولتی به مصرف می‌رسد و ۳.۲ میلیارد دلار نیز به فعالیت‌های توسعه‌ای اختصاص یافته است. در بودجه امسال ۷۳ میلیون دلار کسر بودجه است.

منابع تامین بودجه ۸ میلیارد دلاری افغانستان عبارتند از درآمد ناشی از جمع آوری مالیات کمک‌های جامعه جهانی و وزارت مالیه افغانستان پیش‌بینی کرده که در حدود ۲.۳ میلیارد دلار از این ۸ میلیارد دلار از درآمد مالیاتی تامین شود.

وزیر مالیه افغانستان ساده سازی روند پرداخت پول را یکی دیگر از برنامه‌های وزارت خود ذکر کرد و گفت که اکنون "پرداخت یک تخصیص مالی از ۷۲ ساعت به ۴۵ ساعت کاهش یافته است."

او ایجاد تغییر در روند بودجه سازی را از دیگر برنامه‌های وزارتش ذکر کرد و گفت که بودجه سازی سالانه اکنون حداقل به چهار سال افزایش یافته است.

مطالب مرتبط