مخالفان والی جدید دایکندی تظاهرات کردند

Image caption معترضان دایکندی خواستار معرفی فرد دیگری به عنوان والی شده‌اند

هزاران نفر از مخالفان انتصاب معصومه مرادی به عنوان والی دایکندی، در نیلی، مرکز این ولایت دست به تظاهرات زدند.

سخی سعادت از برگزارکنندگان این تظاهرات به بی‌بی‌سی گفت که تظاهرکنندگان معتقدند که خانم مرادی تجربه مدیریت دولتی ندارد و دولت باید فرد دیگری به عوض او تعیین کند.

آقای سعادت افزود که والی جدید دایکندی که هنوز این پست را اشغال نکرده، از سوی یک حزب مشخص معرفی شده و در مورد انتصاب او با بزرگان و اقشار مختلف این ولایت مشورت نشده است.

اخیرا خانم مرادی به عنوان دومین والی زن در تاریخ کشور و نخستین والی زن حکومت وحدت ملی، به دستور اشرف غنی، رئیس جمهوری، به جای عبدالحق شفق منصوب شد.

تظاهرکنندگان روز جمعه در دایکندی از کارکردهای آقای شفق هم حمایت کردند و گفتند در دو سالی که او به عنوان والی دایکندی کار کرده، تغییراتی در این ولایت رونما شده است.

پیش از این خانم مرادی در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته بود که از حمایت مردم برخوردار است و توجه او عمدتا بر بهبود وضعیت زنان و آموزش و پرورش متمرکز خواهد بود.

Image caption خانم مرادی هنوز به محل وظیفه اش نرفته است

این در حالی است که شماری از نمایندگان ولایت دایکندی در پارلمان از شانزده روز پیش در اعتراض به معرفی خانم مرادی به این سمت، دست به تحصن زده‌اند.

محمدنور اکبری، نماینده پیشین این ولایت در مجلس نمایندگان گفته بود که خانم مرادی به دلیل نداشتن تجربه کار اداری، نمی‌تواند مشکلات دایکندی را حل کند.

از سوی دیگر، نمایندگان ولایت بامیان نیز در اعتراض مشابهی با معرفی طاهر زهیر به عنوان والی جدید این ولایت مخالفت کرده و خواستار معرفی فرد دیگری به این سمت شده‌اند.

نمایندگان بامیان در خیمه‌ای در مقابل مقر ولایت بامیان متحصن شده و گفته‌اند که نمی‌گذارند آقای زهیر که تا حال نتوانسته به مقر ولایت برود، در این سمت کار کند.

گفته می‌شود که معصومه مرادی از سوی حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی و آقای زهیر از سوی حزب وحدت اسلامی به رهبری محمدکریم خلیلی، معاون دوم ریاست جمهوری در زمان حامد کرزی معرفی شده‌اند.

اعتراض‌ها در بامیان و دایکندی عمدتا از سوی احزاب رقیب مانند حزب وحدت اسلامی ملی به رهبری محمد اکبری و حزب انسجام ملی به رهبری صادق مدبر، رهبری و هدایت می‌شود.

بامیان و دایکندی در مرکز افغانستان از فقیرترین ولایت‌های افغانستان هستند. پیش از این نمایندگان این دو ولایت نسبت به برخورد دولت در مورد توسعه اقتصادی در این مناطق معترض بودند.

برخی از آگاهان معتقدند که حالا احزاب سیاسی پرنفوذ در مناطق مرکزی بر سر تصرف سمت‌های دولتی در این دو ولایت دورافتاده با هم رقابت می‌کنند.