کتاب‌های مدارس افغانستان سه ماه پس از آغاز سال آموزشی چاپ می‌شود

Image caption پیش از این کتاب‌های درسی مدارس افغانستان در خارج از کشور چاپ می‌شد

وزیر معارف/آموزش و پرورش افغانستان بیش از سه ماه پس از آغاز سال آموزشی قرارداد چاپ ۲.۱ میلیون جلد کتاب درسی را امضا کرد.

اسدالله حنیف بلخی هنگام امضای قرارداد این کتاب‌ها با ۱۱ چاپخانه داخلی گفت که این کتاب‌ها در ظرف ۲۰ روز در اختیار وزارت معارف قرار می‌گیرد تا به مکتب‌ها/مدرسه‌ها فرستاده شوند.

او افزود که مدارس کشور به طور مجموعی به ۴۲ میلیون جلد کتاب درسی نیاز دارند که در حال حاضر حکومت وحدت ملی با چاپ هفت میلیون آن موافقت کرده و به دنبال چاپ این ۲.۱ میلیون کتاب، نزدیک به شش میلیون جلد کتاب دیگر هم به زودی چاپ خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش افغانستان گفت که این کتاب‌ها باید در آغاز سال جاری خورشیدی که همزمان با آغاز سال آموزشی افغانستان است، در اختیار دانش آموزان قرار می‌گرفت.

Image caption پیش از این دلیل هزینه کم و کیفت بالای کار شرکت‌های خارجی در چاپ کتاب‌های درسی، روند رقابت به سود چاپخانه‌های داخلی نبود

اسدالله حنیف بلخی گفت که این کتاب‌ها به حمایت مالی و فنی دانمارک، یونیسف و سازمان توسعه بین‌ المللی آمریکا چاپ می‌شود. به گفته او، هزینه چاپ این کتاب‌ها ۱.۶ میلیون دلار برآورد شده است.

آقای بلخی گفت که این کتاب‌ها براساس سیاست دولت حکومت وحدت ملی افغانستان مبنی بر حمایت از اقتصاد داخلی، در چاپخانه‌های داخلی چاپ خواهد شد.

پیش از این کتاب‌های درسی مدارس افغانستان در خارج از کشور چاپ می‌شد.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، پیش از این در زمان وزارت فاروق وردک وزیر پیشین معارف گفت‌وگوهای مقدماتی برای چاپ این ۴۲ میلیون کتاب با مسئولان چاپخانه‌هایی در هند و ویتنام انجام یافته بود، اما قراردادی امضا نشده بود. آقای بلخی گفت: "پروژه‌ای که ما امروز شاهد [امضای] قرارداد آن هستیم، هم امتیاز و هم آزمونی برای چاپخانه‌های داخلی کشور است."

به گفته او، پیش از این دلیل هزینه کم و کیفت بالای کار شرکت‌های خارجی در چاپ کتاب‌های درسی، روند رقابت به سود چاپخانه‌های داخلی نبود، اما پس از این کوشیده می‌شود که توانایی این چاپخانه‌ها بالا برده شود.