روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۸ سرطان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هفته گذشته مجلس افغانستان هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت

دو روز گذشته مقامات امنیتی افغانستان در مجلس نمایندگان و مجلس سنای این کشور حضور یافتند و در مورد وضعیت امنیتی افغانستان سخن گفتند.

نگرانی از بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان، معرفی شدن دومین والی زن در حکومت وحدت ملی و سرنوشت شناسنامه‌های الکترونیکی مهمترین عناوین مطالب روزنامه‌های ۸ سرطان/تیر کابل است.

نگرانی از بدتر شدن وضعیت امنیتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مردم هم می‌دانند که وضعیت امنیتی کشور بحرانی است و در ماه‌ها و هفته‌های آینده به شدت آن افزوده می‌شود و مقام‌های امنیتی هم همین حرف را گفتند.

۸‌صبح نوشته که سخنرانی‌های توضیحی مقام‌های امنیتی در پارلمان و نشست‌های خبری، هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که نیروهای امنیتی کشور از ضعف مدیریت رنج می‌برند.

۸‌صبح افزوده مردم انتظار دارند که مقام‌های امنیتی در مورد برنامه‌هایی که برای خنثی سازی فعالیت‌های تروریستی ریخته‌اند، صحبت کنند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح به این باور است که اگر مقام‌های امنیتی کنونی این کشور، توان مدیریت وضع موجود را ندارند و فاقد ابتکار هستند، باید جای‌شان را به دیگران خالی کنند.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که حمله به پارلمان افغانستان، کار نهادهای کشفی و استخباراتی این کشور را زیر پرسش قرار داد زیرا نفس وقوع چنین حمله‌ای، ضعف شدید نهادهای امنیتی را بازگو می‌کند.

ماندگار نوشته اظهارات رئیس امنیت ملی و وزیر داخله/کشور نشان می‌دهد که "مخالفان در نهادهای امنیتی، در سطوح بسیار بالا و مختلف حضور دارند."

ماندگار می‌‌نویسد انتظار می‌رود که مجلس نمایندگان نیز این موضوع را جدی بگیرد و نهادهای امنیتی را به شناسایی، معرفی و محاکمه افراد نفوذی مخالفان وادار بسازد.

روزنامه جامعه باز نیز به اظهارات اخیر رئیس امنیت ملی افغانستان در مورد افزایش ناامنی‌ها اشاره کرده و نوشته "اعتراف به ناتوانی و خبر بد دادن برای وی طبعا دشوار است، اما تحمل چنین دشواری‌ای نشان می‌دهد که وضعیت به سمتی در حرکت است که به رغم تمام پنهان‌کاری‌های حکومت، این واقعیت برای مردم باید گفته شود."

جامعه باز با اشاره به تلاش‌های صلح حکومت، افزوده که حالا باید اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور تصمیم بگیرد "او می‌تواند میان بازگشت به مردم و غلتیدن به دامان هیولای ترور و وحشت یکی را به روشنی برگزیند."

دومین والی زن در حکومت وحدت ملی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که رئیس جمهوری افغانستان دومین زن را برای پست ولایت انتخاب کرد.

اطلاعات روز نوشته که حضور زنان در کرسی‌های مهم حکومتی از جمله وزارت، کرسی‌های نمایندگی در پارلمان، والی‌ها و معاونت‌ها، از لحاظ الگو سازی و خلق روحیه و جسارت برای زنان خوب است.

اما اطلاعات روز افزوده اکثریت کرسی‌هایی که از زمان حکومت موقت تا کنون زنان بر آنها اعمال صلاحیت و قدرت کرده اند، کرسی‌های است که بر اساس فشارهای جامعه جهانی و حمایت‌های قانونی قوانین افغانستان به زنان رسیده اند.

اطلاعات روز می‌نویسد که اما در عمل، این حمایت‌ها مانع جدی برای شکوفایی و توانمندی زنان بر اساس توانایی‌ها و تلاش‌های خودشان شده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز تاکید می‌کند که برای تقویت نقش زنان در عرصه مناسبات سیاسی و اقتصادی، کار اصلی، توانمندسازی زنان است.

سرنوشت شناسنامه‌های الکترونیکی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که "دروازه‌های باز مرزهای افغانستان به سوی جنوب و جنوب‌شرق چنان است که حالا برخی از شهروندان همسایه جنوبی افغانستان می‌توانند خودشان را به عنوان افغان معرفی کنند و با این کار هر غلطی که بخواهند بکنند."

آرمان ملی افزوده نبود سند معتبری برای شناسایی هویت افراد که نتوان آن را جعل کرد تا حال سبب شده که روند دوره های انتخاباتی که تا حال در افغانستان برگزار گردیده پر از نواقص کلی باشد.

آرمان ملی نوشته که دولت افغانستان باید توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را در سراسر کشور آغاز کند.

آرمان ملی افزوده که توزیع این سند می‌تواند بسیاری از مشکلات جاری در کشور را حل کند و حتی در راه ثبات و امنیت شهروندان افغانستان موثر باشد.