اشرف غنی: فکر زن‌ستیزی بر نسل نو ما حاکم است

حق نشر عکس ARG

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته که تفکر زن‌ستیزی بر اندیشه نسل نو کشورش هنوز حاکم است.

آقای غنی در نشستی به مناسبت رونمایی برنامه عمل دولتش در مورد قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر توانمندسازی زنان در عرصه صلح و امنیت، از زن‌ستیزی در افغانستان انتقاد کرد.

او گفت: "برای نسل نو ما پیغام ما بسیار مشخص است: لطفا از فکر زن‌ستیزی برآیید. فکر زن‌ستیزی در نسل نو ما بدبختانه هنوز حاکم است. تعلیم‌یافته‌ترین افراد ما بعضی اوقات زن‌ستیزترین است. این ضرورت به تغییر بنیادی و بحث بنیادی دارد."

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که روحانیان، فعالان حقوق زن و زنان باید زبان مشترکی پیدا کنند، چرا که بدون زبان مشترک اقدام برای محو تفکر زن‌ستیزی دشوار است.

اشرف غنی گفت که شخصاً در راستای یافتن زبان مشترک در این عرصه تلاش می‌کند و دولت هم برای اقدام در این مورد حاضر است، اما این کار نیاز به زمان دارد.

رئیس جمهوری افغانستان در مورد برنامه عمل دولتش برای توانمندسازی زنان توضیحی نداد، اما تاکید کرد که هرسه قوه دولت باید به صورت مشترک در این مورد کار کنند.

آقای غنی گفت که پیشنهاد انتصاب نخستین زن به عضویت دادگاه عالی افغانستان را افتخاری برای خود می‌داند و از دولمتردان خواست که آنان نیز چنین "گام تاریخی" بردارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در جامعه مردسالار افغانستان زنان با دشواری‌های بسیاری مواجه است

رئیس جمهوری افغانستان افزود که در حال حاضر بیش از ۲۴۵ قاضی زن در قوه قضائیه افغانستان مشغول به کار هستند.

او گفت که به تعهدش در مورد سهم زنان در کابینه عمل کرده و دو زن را هم به عنوان والی (استاندار) معرفی کرده است.

اشرف غنی از اعضای کابینه خواست که به این امر توجه کنند که هر "وزارتخانه عمده" دست کم یک زن به عنوان معاون وزیر داشته باشد.

آقای غنی افزود که در عرصه آموزشی هرچند گام‌هایی برداشته شده و زنان و دختران در افغانستان آموزش دیده‌اند، اما حالا کشورش با "زنان تحصیل کرده بیکار" مواجه است و گفت که این وضعیت قابل قبول نیست.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی دیگر از سخنانش گفت که به زودی دانشگاه اختصاصی برای دختران و زنان به کمک کشور ترکیه در افغانستان تاسیس خواهد شد و آغاز به کار خواهد کرد.

کارشناسان تاکید دارند که در جامعه مردسالار افغانستان زنان با دشواری‌های بسیاری مواجه هستند و خشونت علیه زنان به اشکال گوناگون در محیط خانه، محل کار و اجتماع ادامه دارد.

به گفته آنان، هرچند در چهارده سال اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای توانمندسازی زنان و محو خشونت علیه آن‌ها در افغانستان صورت گرفته، ولی هنوز هم مشکلات زنان در این زمینه‌ها رفع نشده است.