مجلس افغانستان به نخستین زن نامزد عضویت در دادگاه عالی رای نداد

حق نشر عکس 8amdaily
Image caption مجلس افغانستان صلاحیت نخستین زن نامزد به عضویت دادگاه عالی افغانستان را تایید نکرد

انیسه رسولی، نخستین زنی که در تاریخ افغانستان برای اولین بار به عضویت دادگاه عالی افغانستان از سوی رئیس جمهوری معرفی شده بود، از سوی مجلس نمایندگان افغانستان رای تایید نگرفت.

خانم رسولی از مجلس ۸۳ رای منفی، ۸۸ رای تایید، ۱۴ سفید و ۷ رای باطل گرفت که مانع ورود خانم رسولی به عضویت دادگاه عالی افغانستان شد.

شکریه بارکزی، نماینده کابل در مجلس گفت که زنان ۱۰ سال برای معرفی یک زن برای عضویت دادگاه عالی تلاش کرده‌اند و از رئیس جمهوری افغانستان خواست که دوباره یک خانم را برای عضویت در دادگاه عالی معرفی کند.

او رای‌گیری امروز را جفا به حق زنان دانست و گفت که این جفا نباید تکرار شود و در ادامه خطاب به مردان گفت:" ما هم همکارتان هستیم و هم توانمندی لازم را داریم."

ولی هیات مدیره مجلس نمایندگان اعلام کرد که در این روز ۲۱ نماینده زن در مجلس حضور نداشته و زنان خود به حق خود جفا کرده‌اند.

حق نشر عکس tolo
Image caption انیسه رسولی امروز قادر به عضویت دادگاه عالی نشد

خانم رسولی برای برنده شدن به ۹ رای دیگر نیاز داشت.

در عین حال، مجلس نمایندگان افغانستان امروز برای یک عضو دیگر شورای عالی دادگاه عالی و رئیس بانک مرکزی افغانستان رای تایید داد.

در این جلسه سید یوسف حلیم توانست با کسب ۱۰۳ رای تایید عضو دادگاه عالی افغانستان شود.

دادگاه عالی مرکب از نه عضو است که از طرف رئیس جمهور با تایید مجلس نمایندگان تعیین می‌ شوند. مدت زمان کاری اعضا دادگاه عالی سه نفر برای مدت چهارسال، سه نفر برای مدت هفت سال و سه نفر برای مدت ده سال است.

خلیل الله صدیق با کسب ۱۰۰ رای موافق نمایندگان مجلس توانست به ریاست بانک مرکزی راه یابد.

در جلسه امروز ۱۹۲ نماینده مجلس حضور داشتند که نامزدهای عضویت در دادگاه عالی و ریاست بانک مرکزی باید ۹۷ رای موافق را می‌گرفتند.

دولت وحدت ملی افغانستان بعد از ده ماه هفته گذشته برای بار دوم، وزیر دفاع، رئیس بانک مرکزی افغانستان و دو عضو دادگاه عالی را به منظور گرفتن رای تایید به مجلس نمایندگان معرفی‌کرد.

در اوایل هفته جاری مجلس نمایندگان به معصوم استانکزی نامزد وزارت دفاع این کشور نیز رای تایید نداد.

سید یوسف حلیم

حق نشر عکس paj
Image caption خلیل الله صدیق رئیس بانک مرکزی افغانستان

سید یوسف حلیم ۵۶ ساله، متولد ولایت ننگرهار در شرق افغانستان است. او در سال ۱۳۵۹ لیسانس خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل گرفته و کارشناسی ارشدش را از دانشگاه آزاد اسلامی ایران واحد افغانستان بدست آورده است.

او به عنوان رئیس عمومی نهاد امور قانونگذاری و تحقیقات علمی حقوقی وزارت عدلیه (دادگستری) برای ۸ سال کار کرده و علاوه بر آن از ۱۳۸۹ الی ۱۳۹۰ معاون اداری وزارت عدلیه بوده و از سال ۱۳۹۰ تاکنون نیز به عنوان معاون مسلکی (فنی) وزارت عدلیه فعالیت داشته است.

او به زبان پشتو، فارسی و انگلیسی صحبت می‌کند.

خلیل الله صدیق

خلیل الله صدیق، حدود ۶۶ ساله است. او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه کابل در رشته اقتصاد کلان گرفته است. بعد از آن او در بخش‌های مختلف بانک مرکزی افغانستان کار کرده است. یکی از تجارب مهم آقای صدیق مدیریت عامل بانک خصوصی بین‌المللی افغان است.