نیروهای امنیتی از دو پاسگاه در پلخمری عقب‌نشینی کردند

حق نشر عکس AP
Image caption سخنگوی پلیس بغلان گفته که نیروهای امنیتی در حال آماده شدن برای بازپسگیری پاسگاه از دست رفته هستند

در پی چند روز جنگ بین نیروهای امنیتی و گروه طالبان در حومه شهر پلخمری ولایت بغلان در شمال افغانستان، مقام‌های محلی از عقب‌نشینی پلیس از دو پاسگاه خبر داده‌اند.

صفدر محسنی، رئیس شورای ولایتی بغلان به بی‌بی‌سی گفت که این دو پاسگاه چند کیلومتر بیشتر با شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان، فاصله ندارد.

آقای محسنی ابراز نگرانی کرد که اگر نیروهای تازه‌نفس برای بازپس‌گیری این دو پاسگاه به منطقه اعزام نشود، ممکن است حضور طالبان در این منطقه تهدیدی جدی برای امنیت شهر پلخمری باشد.

رئیس شورای ولایتی بغلان افزود که مقام‌ها خواستار اعزام نیرو از کابل شده‌اند، اما تا حال نیرو به این منطقه نرسیده است.

حق نشر عکس f

اما جاوید بشارت سخنگوی پلیس بغلان گفت که هرچند پلیس به دلیل ویران شدن مقر پاسگاه منطقه "دند غوری" عقب‌نشینی کرده‌اند، اما طالبان هم نتوانسته‌اند که بر آن مسلط شوند.

آقای بشارت گفت که در این منطقه بین نیروهای امنیتی و طالبان دو هفته جنگ جریان داشته، اما در حال حاضر درگیری‌ها فروکش کرده است.

او افزود که در این درگیری‌ها ده‌ها نفر از اعضای گروه طالبان کشته شدند و از نیروهای امنیتی هم دو نفر زخمی شدند.

سخنگوی پلیس بغلان گفت که عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از این پاسگاه تهدیدی برای شاهراه کابل-مزار شریف و شهر پلخمری در پی ندارد.

جاوید بشارت تاکید کرد که نیروهای امنیتی در حال آمادگی برای پس گرفتن این پاسگاه ویران شده هستند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان اعلام کرده که اعضای این گروه به دنبال شش روز محاصره یک پایگاه مهم نظامی در منطقه گورکن پلخمری، آن را به تصرف خود درآورده‌اند.