سنای افغانستان، طرح افزایش تعرفه سیگار را رد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیگار در افغانستان ارزان است و علاوه بر آن کنترلی بر فروش سیگار به جوانان و نوجوانان در این کشور وجود ندارد

مجلس سنای افغانستان طرح تعدیل قانون کنترل تنباکو و دخانیات افغانستان را رد کرد.

به اساس این طرح که به تازگی در مجلس نمایندگان افغانستان تصویب شده بود، تعرفه گمرکی واردات سیگار به این کشور از بیست درصد به صد درصد افزایش خواهد یافت.

نثار حارث، عضو مجلس سنای افغانستان می‌گوید در طرح پیشنهادی حکومت تعرفه گمرکی، پنجاه درصد در نظر گرفته شده بود اما مجلس نمایندگان آن را به صد درصد افزایش داد.

اما به گفته او مجلس سنای افغانستان پس از بررسی و نظرخواهی از کارشناسان این طرح را رد کرده و پیشنهاد حکومت را تصویب کرده است.

او می‌گوید که افزایش تعرفه گمرکی باعث افزایش قاچاق سیگار خواهد شد که نفع بیشتر آن به همسایه‌های افغانستان به خصوص پاکستان خواهد رسید.

زمانی که طرح تصویب شده مجلس نمایندگان در مجلس سنا رد شود، به اساس قانون اساسی افغانستان، طرح قانون به کمیسیون مشترکی از دو مجلس سپرده می‌شود. اگر اختلاف در این کمیسیون حل شد، مصوبه این کمیسیون برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاده می‌شود.

اما اگر این کمیسیون نتواند اختلاف به وجود آمده را برطرف کند، مصوبه ردشده به حساب می‌آید. در این صورت مجلس نمایندگان می‌تواند در جلسات بعدی این قانون را تصویب کند و بدون ارائه به سنا آن را برای توشیح به ریاست جمهوری بفرستد.

گفته شده که در حال حاضر ارزش واردات سیگار به افغانستان، بیش از دو میلیارد دلار در سال است.

افغانستان کشوری است که سیگار در آنجا ارزان است و علاوه بر آن، استفاده از چلم/ قلیان نیز در سال‌های اخیر بخصوص در میان جوانان افغان افزایش یافته است.

دولت این کشور کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی برای کنترل دخانیات را امضاء کرده است.

سال گذشته نیز مجلس نمایندگان افغانستان، قانون ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی را تصویب کرد.