ارتش پاکستان: 'عناصر مشخصی' به دنبال ضربه زدن به روند صلح افغانستان هستند

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای بجوا گفته که ارتش پاکستان در راستای سیاست خارجی این کشور عمل می‌کند

ارتش پاکستان هشدار داده است که "عناصر مشخصی" ممکن است به دنبال آسیب رساندن به روند صلح در افغانستان باشند.

ژنرال عاصم سلیم بجوا، رئیس روابط عمومی ارتش پاکستان در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبون گفته است که صلح در افغانستان مخالفان زیادی دارد و افرادی که برقراری صلح در این کشور را به سود خود نمی‌دانند، باید شناسایی شوند.

هفته گذشته نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، در ناحیه توریستی موری نزدیک اسلام آباد با یکدیگر گفت‌وگو کردند. این نخستین دیدار رودرروی دو طرف از زمان سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ است.

گفته شده که در این دیدار نمایندگانی هم از شبکه حقانی، دیگر گروه مسلحی که علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی حاضر در این کشور می‌جنگد، حضور داشتند.

مقام‌های افغان همواره ادعا کرده‌اند که سیاست پاکستان در قبال افغانستان در کنترل ارتش این کشور است و نظامیان پاکستان را به حمایت از مخالفان مسلح دولت افغانستان و کارشکنی در روند صلح متهم کرده‌اند.

اما آقای بجوا گفته است که ارتش پاکستان در راستای سیاستی که وزارت خارجه این کشور از آن نمایندگی می‌کند، عمل کرده و سیاست مستقلی را دنبال نمی‌کند.

او همچنین گفته که صلح در افغانستان به سود پاکستان نیز است و باور عمومی در پاکستان این است که صلح و ثبات باید در افغانستان برقرار شود و روند برقراری صلح به رهبری افغان‌ها باشد و دولت افغانستان کنترل کامل بر تمام روند داشته باشد.

سخنگوی ارتش پاکستان همچنین ادعاهای مطرح شده از سوی شماری از مقام‌های افغان مبنی بر اینکه آن دسته از رهبران طالبان که مایل به پیوستن به روند صلح در افغانستان بودند، توسط پاکستان کشته و یا زندانی شده‌اند را رد کرده است.

ماه گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در جریان دیدارش از ولایت قندهار که با پاکستان هم‌مرز است گفت که در دوران حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین این کشور، تمام رهبران طالبان که با دولت افغانستان وارد مذاکره شده بودند، یا توسط پاکستان کشته شدند و یا به زندان افتادند.

با این حال آقای بجوا بدون اشاره به فرد مشخصی گفت: "من با قاطعیت می‌گویم که چنین چیزی نیست. هر که چنین ادعایی را مطرح می‌کند از پیشرفت‌های یک سال اخیر بی‌خبر است. پاکستان در حال کمک به افغانستان در روند صلح است."

او همچنین گفته که دو کشور در حالت جنگ با یکدیگر نیستند.

هرچند آقای بجوا از فرد خاصی نام نمی‌برد اما به نظر می‌رسد اشاره او به گفته‌های اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان باشد که گفته بود "دو کشور از گذشته درگیر جنگی اعلام نشده علیه یکدیگر بوده‌اند."

با این حال او گفته که دو کشور اختلافاتی "دیرینه و پیچیده" با یکدیگر دارند که حل این اختلافات نیاز به زمان دارد.

این روزنامه نوشته که سخنگوی ارتش پاکستان از پاسخ به سوالی در مورد دو تن از رهبران بلندپایه شبه‌نظامیان پاکستانی که به گروه موسوم به دولت اسلامی پیوسته بودند و در روزهای گذشته کشته شدند، "طفره رفته" و گفته است که "پاکستان نمی‌خواهد خود را در هر بحثی درگیر کند."

مقام‌های امینتی افغانستان گفته‌اند که شاهدالله شاهد، سخنگوی پیشین تحریک طالبان پاکستان که به داعش پیوسته بود و حافظ سعید از رهبران این گروه در حمله هواپیماهای بدون سرنشین کشته شده‌اند.

گروه داعش در افغانستان خبر کشته شدن آقای شاهد را تایید کرده اما گفته است که حافظ سعید زنده است.

روز دوشنبه نیز خبرگزاری آسوشیتد پرس از انتشار یک فایل صوتی توسط این گروه خبر داد که ادعا شده صدای موجود در این فایل به آقای سعید تعلق دارد. با این حال آسوشیتدپرس گفته است که نمی‌تواند صحت این فایل صوتی را تایید کند.