سرباز مدافع پارلمان افغانستان از زندان آزاد شده است

حق نشر عکس AFP
Image caption عیسی خان هنگام تمثیل صحنه رویداد

سرباز افغانی که به خاطر به خرج دادن "شجاعت" هنگام دفاع از حمله به ساختمان پارلمان به طور چشمگیری ستایش شد و پاداش گرفت اما به دلیل زیر گرفتن یک نفر در کابل زندانی شده بود، حالا از زندان رها شده است.

این سرباز عیسی خان نام دارد و عضو ارتش افغانستان است و گفته است که هنگام حمله مهاجمان مسلح به پارلمان افغانستان شش مهاجم را خودش کشت.

در حمله مهاجمان به پارلمان افغانستان دو غیرنظامی کشته و چهل نفر زخمی شدند.

مقام های دولتی شهامت این سرباز را ستودند و از جمله رئیس جمهور غنی به او مدال و یک خانه جایزه داد و همچنین ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری موتری جدید به او هدیه کرد. شمار دیگر از چهره های سیاسی و نمایندگان پارلمان نیز به او کمک نقدی کردند.

اما عیسی خان روز اول ماه ژوئیه (۱۰ سرطان/تیر) پس از یک حادثه تصادف رانندگی بازداشت شد. طبق بررسی‌های اولیه در این رویداد، عیسی خان یک مرد سوار بر دوچرخه را زیر گرفت و این مرد قبل از رسیدن به بیمارستان درگذشت.

Image caption رئیس جمهوری افغانستان از این سرباز افغان قدردانی کرد و به او مدال و کلید یک خانه داد

عبدالرحمان رحیمی فرمانده پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که عیسی خان هفته پیش به قید ضمانت از زندان رها شده است.

آقای رحیمی گفت: "عیسی خان در بدل ضمانت رها شده است، اما پرونده‌اش تمام مراحل قانونی را طی می‌کند، اگر دادگاه او را به زندان محکوم کرد، او پیش ما خواهد آمد و مدت حبس خود را تکمیل خواهد کرد اما اگر دادگاه به اساس مواد قانون و پس از تحقیقات او را زندانی نکرد، آزاد خواهد شد."

فرمانده پلیس کابل در مورد این که چه کسی ضامن عیسی خان شده و یا عیسی خان در بدل چه ضمانتی رها شده است، جزئیاتی نداد. عیسی خان در حال حاضر آزاد است و تا زمان برگزاری دادگاه می‌تواند به راحتی گشت و گذار کند و به کار خود ادامه بدهد.

'تق چپه کو!'

Image caption او این موتر/خودرو را از معاون اول ریاست جمهوری افغانستان جایزه گرفت

به دنبال مصاحبه هایی که عیسی خان با رسانه‌ها داشت و در آنها صحنه کشتن مهاجمان را تمثیل کرد و در مورد جزئیات درگیری صحبت کرد، ماجرای او بازتاب وسیعی در شبکه های اجتماعی یافت و چندین صفحه به نام او ساخته شد.

عیسی خان در یکی از مصاحبه‌های خود از اصطلاح "تق چپه کو" (تق چپ کن) استفاده کرد و گفت: "وقتی طالبان حمله کردند، من اینجا (اشاره به محل حمله مهاجمان) بودم و وقتی برگشتم یک اسلحه به دستم افتاد و گوشه‌ای کمین گرفتم؛ طالبان یکی یکی وارد شدند و من هم نشانه گرفتم و تق چپه کو، تق چپه کو، تق چپه کو؛ شش نفر را خودم کشتم."

این اصطلاح بین کاربران افغان شبکه های اجتماعی رد و بدل شد و چندین صفحه به این نام در فیسبوک ساخته شد و کاربران برای این اصطلاح هشتگ ساختند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حمله به پارلمان افغانستان هفت مهاجم سهم داشتند که یکی خود را در ابتدا منفجر کرده بود

حتی وقتی این سرباز افغان بازداشت شد، برخی از کاربران کنایه آمیز نوشتند: تق چپه کو، قهرمان ملی. تق چپه کو، زندان

حتی دو نفر از دادستان‌های پرونده عیسی خان در بازداشتگاه کابل با عیسی خان عکس یادگاری گرفتند و آن را در فیسبوک همرسانی کردند.

یکی از این دادستان ها که بعدا پست خود را حذف کرد در فیسبوک خود نوشت: "امروز به خاطر تحقیق نزد عیسی خان قهرمان سال ۱۳۹۴ تق زدم چپه شد که در حادثه ترافیکی تحت نظارتخانه کابل قرار دارد رفته بودیم و تحقیقات خود را تکمیل کردیم."