رئیس جمهوری افغانستان نسبت به پیام عیدی ملا عمر ابراز 'امتنان' کرد

حق نشر عکس Arg

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نسبت به پخش پیام عیدی ملا عمر رهبر گروه طالبان ابراز "امتنان" کرد.

آقای غنی در سخنان کوتاهی پس از نماز عید فطر گفت که پیام عیدی خودش "پیام صلح و ختم خونریزی" است که به گفته او، ملت آن را می‌خواهد.

او افزود: "من از اعلامیه رهبر طالبان، ملا عمر آخوند ابراز امتنان می‌کنم که مذاکرات را راه حل دانسته است."

دو روز پیش رهبر طالبان در پیام عیدی به هواداران خود گفت که به لحاظ شرعی "تعامل صلح‌آمیز با دشمن مانعی ندارد" و برای انجام فعالیت‌های سیاسی "دفتر سیاسی" ایجاد کرده است که مسئولیت امور سیاسی گروه طالبان را به عهده دارد.

اخیراً دولت افغانستان اعلام کرد که نخستین دور گفتگوهای مستقیم بین نمایندگان طالبان و دولت در پاکستان با حضور دیپلماتهای آمریکایی و چینی برگزار شده است.

اشرف غنی در سخنرانی عیدی خود گفت اقداماتی را که حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین در راستای مصالحه با گروه طالبان آغاز کرد، او به موفقیت می‌رساند.

حق نشر عکس Getty
Image caption طالبان بزرگترین گروه مسلح مخالف دولت هستند

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که مسئله طالبان با مسئله سایر گروه‌های ستیزه‌جو در این کشور "فرق می‌کند"، چرا که طالبان "می‌خواهند در نظام شرکت کنند و برخی مشکلاتی که دارند، آن‌ها را از طریق گفتگو حل کنند".

آقای غنی تاکید کرد: "دیگر تروریستان ــ که از کشورهای مختلف، کشورهای همسایه و جاهای دیگر آمده‌اندــ پاسخ آن‌ها را نیروهای امنیتی و دفاعی ما به فضل خدا به زور و قدرت داده‌اند."

علاوه بر گروه طالبان، گروه دولت اسلامی (داعش) نیز در افغانستان نفوذ دارد. چندی پیش ژنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفت که این گروه در حال سربازگیری در این کشور است.

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند برخی گروه‌ها و ستیزه‌جویان از پاکستان، کشورهای آسیای میانه، چچن، اویغور و کشورهای عربی هم در کنار طالبان حضور دارند.

به نظر می‌رسد که رئیس جمهوری افغانستان مایل است تاکید کند که حساب این ستیزه‌جویان را با طالبان جدا می‌داند.

پیش از این دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق هم تاکید داشت که تنها با مخالفان مسلح داخلی مصالحه می‌کند.