منابع حکومت افغانستان: ملا عمر رهبر گروه طالبان درگذشته است

حق نشر عکس bbc
Image caption یگانه عکسی که گفته می شود از ملا عمر از روی یک نوار ویدیویی برداشته شده است

منابع نزدیک به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان و همچنین منابع امنیتی این کشور ادعا می‌کنند که ملا عمر رهبر گروه طالبان "دو یا سه سال پیش" در گذشته است.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود به بی‌بی‌سی گفتند که خبر درگذشت ملا محمد عمر از سوی حکومت پاکستان در اختیار مقام های افغان قرار گرفته و در نشست شورای امنیت ملی افغانستان مطرح شده است.

اما حکومت در موضع گیری رسمی خود گفته که این خبر را تاکنون رد یا تایید نمی‌کند.

ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت که حکومت افغانستان گزارش‌هایی در مورد درگذشت ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان دریافت کرده است. او گفت که حکومت مشغول بررسی این گزارش‌ها است و تا کنون این خبر را تایید و یا رد نمی‌تواند.

گروه طالبان نیز این خبر را هنوز رد یا تایید نکرده است اما یک سخنگوی این گروه می‌گوید که در این مورد بعدا صحبت خواهد کرد.

قاضی خلیل الله، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما در تلاشیم تا صحت و سقم این خبر را که از سوی رسانه‌ها گزارش شده، معلوم کنیم."

خبر کشته شدن و درگذشت رهبر گروه طالبان در چند سال اخیر به اشکال مختلف مخابره شده است اما اخیرا با برگزاری گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان افغان و گروه طالبان در پاکستان تعدادی از رسانه های پاکستان این خبر را منتشر کردند.

ملا عمر رهبر گروه طالبان در سال های گذشته از نظرها دور بوده و همه ساله با انتشار پیام های مناسبتی حرف هایش را از طریق وبسایت گروه طالبان به افراد این گروه رسانده است.

در این مدت جزئیاتی در مورد زندگی ملا محمد عمر منتشر نشده بود اما در اوایل امسال سخنگوی این گروه، زندگی نامه رهبر گروه طالبان را در ایمیلی به پنج زبان در اختیار رسانه ها قرار داد.

زندگی‌نامه ملا عمر را اینجا بخوانید

مرگ احتمالی ملا عمر برای طالبان به چه معنی است؟

دولت افغانستان انتظار دارد که دور دوم گفت‌وگوهای صلح اسلام‌آباد میان نمایندگان گروه طالبان و هیات دولت افغانستان به زودی برگزار شود اما هنوز مشخص نیست که این خبرها تاثیری روی نشست های صلح خواهد داشت یا نه.