رهبر شبکه حقانی 'درگذشته است'

حق نشر عکس AP
Image caption گفته شده جلال‌الدین حقانی حدود یک سال پیش در اثر بیماری درگذشته است

دو روز پس از تایید خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان، یک منبع موثق به بی‌بی‌سی گفته است که جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار و رهبر شبکه حقانی هم درگذشته است.

این منبع که به شرط ناشناس ماندن با بی‌بی‌سی صحبت کرده، گفت که آقای حقانی حدود یک سال پیش به دلیل بیماری درگذشته و در یکی از ولایت‌های افغانستان به خاک سپرده شده است.

شبکه حقانی یکی از سه گروه مسلح شورشی در افغانستان است که علیه دولت این کشور و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان می‌جنگند.

پیشتر روزنامه پاکستانی دان نیز به نقل از "منابع موثق" نزدیک به گروه طالبان از مرگ آقای حقانی خبر داده و نوشته بود که او در ولایت خوست در شرق افغانستان به خاک سپرده شده است.

ساعاتی پس از انتشار خبر مرگ آقای حقانی، خبرنگاران محلی گزارش دادند که یکی از بستگان او به این خبرنگاران گفته که رهبر شبکه حقانی نمرده اما بیمار است.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از دو تن از اعضای خانواده آقای حقانی گفته که او هنوز زنده است با این حال یکی دیگر از اعضای خانواده جلال‌الدین حقانی در صحبت با رویترز مرگ او را تایید کرده و گفته که او حدود یک سال و نیم پیش در اثر خونریزی مغزی مرده است.

آقای حقانی رابطه نزدیکی با رهبران ارشد طالبان داشت و در دوران حاکمیت این گروه بر افغانستان به عنوان وزیر قبایل و سرحدات کار کرده بود.

گروه حقانی در سال‌های اخیر، بزرگترین عملیات را در افغانستان علیه ناتو و آمریکا رهبری کرده است.

حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل، در ماه ژوئن ۲۰۱۱، حمله به سفارت آمریکا در کابل در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ و همچنین حمله همزمان به چند هدف مهم در شهر کابل در سال ۲۰۱۲ از اقداماتی است که گروه حقانی مسئولیت آنها را به عهده گرفته و مقام های ناتو و افغان نیز گفته اند که این حملات کار گروه حقانی بوده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیر قانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

گروه طالبان و شبکه حقانی تا حال به خبر مرگ آقای حقانی به صورت رسمی واکنش نشان نداده‌اند.

جلال الدین حقانی حدود شصت سال پیش در ولایت پکتیا در جنوب افغانستان به دنیا آمد. او در زمان حکومت داود خان، نخستین رئیس جمهوری افغانستان (اوایل دهه ۵۰ خورشیدی) به پاکستان رفت و در آنجا به حزب اسلامی به رهبری مولوی یونس خالص که علیه نیروهای شوروی سابق و دولت مورد حمایت آنها می‌جنگید، پیوست.

پیش از این بارها اخباری مبنی به درگذشت و یا کشته شدن جلال‌الدین حقانی منتشر شده بود. گفته می‌شود که از چند سال پیش به این طرف رهبری شبکه حقانی، عملا در دست سراج الدین حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی است.

دولت آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا از بین بردن سراج الدین حقانی شود، 10 میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

سراج الدین حقانی در تازه‌ترین تغییرات در سطح رهبری گروه طالبان، به عنوان معاون ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید این گروه منصوب شده است.