یک حزب سیاسی خواستار ادامه مذاکرات صلح افغانستان شد

Image caption ملا عمر قبل از ایجاد گروه طالبان عضو همین حزب بود

حزب حرکت انقلاب اسلامی که امروز تجمعی را به مناسبت مرگ ملامحمد عمر، رهبر گروه طالبان در کابل برگزار کرده بود از دولت افغانستان و مقامات جدید گروه طالبان خواست که به مذاکرات صلح ادامه دهند.

عبدالحکیم مجاهد، معاون این حزب در این مراسم گفت که هدف تجمع بررسی مرگ ملامحمد عمر و پیامد‌های آن برای افغانستان است.

آقای مجاهد گفت که از رهبران جدید گروه طالبان می‌خواهیم که مذاکرات صلح با دولت افغانستان را ادامه دهد و از دولت افغانستان نیز می‌خواهیم که شرایط را به گونه‌ای مساعد کند که مذاکره میان دو جناح باعث ایجاد صلح و ثبات در این کشور شود.

ملا محمد عمر قبل از اینکه گروه طالبان را ایجاد کند عضو حزب حرکت انقلاب اسلامی بود.

معاون حرکت انقلاب اسلامی در مراسم امروز که شورای انسجام علمای افغانستان نیز در آن مشارکت داشت، گفت که ملاحسن رحمانی یکی از اعضا ارشد گروه طالبان اعلام کرده که به گفتگوی صلح با دولت ادامه می‌دهد و با توجه به وضعیت که اعضا گروه طالبان با آن روبرو است باید منتظر شد و دید که این مشکلات چگونه حل می‌شود.

آقای مجاهد به صورت ضمنی، ملا اختر محمد منصور را رهبر گروه طالبان ندانست، ولی اعلام‌کرد:" ما درباره مسایل داخلی این گروه مداخله نمی‌کنیم و منتظر تصمیم آنها به صورت متحدانه خواهیم ماند."

امروز نیز گزارش شد که شماری از اعضاء شواری کویته رهبری ملا اختر محمد منصور را رد کرده است.

آقای مجاهد درباره علت مرگ ملاعمر گفت که گذشت زمان اسرار مرگ او را مشخص خواهد کرد.

معاون حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان درپاسخ به این سئوال که اکنون در میان رهبری گروه طالبان اختلافی وجود دارد؟ گفت که اختلاف در میان رهبری گروه طالبان نه به نفع مردم است، نه دولت افغانستان و نه به روند صلح افغانستان کمک خواهد کرد.

جمعیت اصلاح افغانستان نیز با انتشار خبرنامه‌ای نقش ملا عمر را در دو دهه گذشته بارز خوانده و نوشته‌است که تاریخ درباره شخصیت او قضاوت خواهد کرد.

این نهاد افزوده که ملا محمد عمر به صلح بین الافغانی تاکید کرده بود و امید است که دو طرف (دولت و گروه طالبان) بعد از مرگ او نیز باعث کندی روند صلح در کشور نشوند و قدمهای عملی در این راستا بردارند.

Image caption شورای انسجام علمای افغانستان نیز نشست امروز مشارکت داشتند