محاذ فدایی طالبان: ملا عمر با زهر کشته شده است

"تحریک اسلامی محاذ فدایی" در اعلامیه‌ای ادعا کرده ملا محمد عمر، رهبر سابق طالبان، به مرگ طبیعی نمرده بلکه توسط اعضای ارشد رهبری گروه طالبان به واسطه زهر کشته شده است.

قاری حمزه که خود را سخنگوی این گروه می‌خواند در اعلامیه‌ای که روی وبسایت‌های این گروه قرار گرفته، گفته است که ملا اختر محمد منصور رهبر کنونی طالبان به پیام‌رسان ملا عمر داروی زهرآگینی داده و او به دلیل استفاده مکرر از این دارو از دنیا رفته است.

تحریک اسلامی محاذ فدایی که از شاخه‌های تندرو و جداشده از گروه طالبان شناخته می‌شود گفته که ماموران سیا به ملا منصور وظیفه داده بودند که از اوامر پاکستان اطاعت کند و در طراحی و اجرای "توطئه" مرگ ملا عمر آنها را یاری رساند.

قاری حمزه می‌گوید که "سازمان سیا و ملا منصور توافق کردند که مرگ ملا عمر را مثل کشته شدن اسامه بن لادن از دستاوردهای آمریکا وانمود کنند" و برای همین در ماه مه ۲۰۱۵ ملا اختر محمد منصور با نیروهای آمریکایی در مرز پاکستان و در جایی در نزدیکی خاک افغانستان ملاقات کرد و روی طرحی به توافق رسید.

قاری حمزه می‌افزاید: "آنها می‌خواستند به اثبات برسانند که ملا عمر زیر کنترل پاکستان بود و آمریکایی‌ها او را در عملیاتی کشتند و جسدش را از بین بردند، در این نشست حتی تصمیم بر این شد که جاهایی برای مرگ ملا عمر در نظر گرفته شود و این جاها در نزدیک پایگاه‌های نظامی ارتش پاکستان باشد تا مردم باور کنند که ملا عمر جاسوس پاکستان بوده است."

آقای حمزه ادعا کرده که دو محل، یکی قلعه سیف‌الله در نزدیکی پایگاه ارتش پاکستان و دوم در شهر کویته در نزدیک یک پاسگاه امنیتی، برای این طرح در نظر گرفته شده بود. او گفته که در این نشست ملا عبدالقیوم، ملا نعیم و تعدادی دیگر از رهبری گروه طالبان نیز حضور داشتند.

در اعلامیه از قول قاری حمزه آمده: "وقتی آمریکا برای غلامان خود در قطر دفتر باز کرد، ملا عمر با این موضوع سخت مخالف بود و به ملا منصور پیام داد که چه کردی؟ هرچه زودتر این دفتر را ببند... اما او این امر را قبول نکرد و به توجیه کار خود پرداخت. ملا عمر هیچ دلیل ملا منصور را قبول نکرد و به تاکید گفت که دفتر را ببند، حتی در این مورد بین آنها حرف‌های سختی رد و بدل شده است."

گروه محاذ فدایی می‌گوید که همان پیام‌رسانی که پیام‌ها را میان ملا عمر و ملا منصور رد و بدل می‌کرد، نام داروهای ملا عمر را می‌دانست و از کویته برایش دارو می‌آورد که ملا منصور در ملاقاتش با این پیام‌رسان به او گفته بود که داروهای پاکستان برای ملا عمر موثر نیست و "ما داروهایی از دبی می‌خواهیم."

Image caption خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان که هفته پیش تایید شد حالا ابعاد تازه ای پیدا می کند

قاری حمزه می‌گوید: "همین شد که به جای دارو از دبی زهر خواسته شد. سه روز بعد با خوردن همین داروها ملا عمر پس از نوشیدن چای بعد از ظهر، وصیت خود را کرد و چشم از این آدم‌های بی‌وفا و دنیای فانی بست."

آقای حمزه می‌گوید محاذ فدایی در سال ۲۰۱۵ پس از این که از نشست ماموران سیا و ملا منصور اطلاع یافت، تحقیقاتی را در مورد زنده یا مرده بودن ملا عمر آغاز کرد که به این موضوعات دست یافت و طرح سیا مبنی بر وارونه وانمود کردن مرگ ملا عمر را "خنثی کرد."

او می‌گوید که ملا عمر در ولایت زابل افغانستان به خاک سپرده شده است و پس از سقوط رژیم طالبان هیچ گاهی از افغانستان بیرون نشده است.

دولت افغانستان هفته پیش مرگ ملا محمد عمر را تایید کرد و گفت که یافته‌های شان نشان می‌دهد ملا عمر در جایی در پاکستان در یک بیمارستان و به دلیل بیماری درگذشته است. گروه طالبان در خبرنامه‌ای با تایید مرگ ملا عمر گفت که رهبر این گروه "چندی پیش" در خاک افغانستان از دنیا رفته است.

مخالفت برادر ملا عمر با ملا منصور

در همین حال بی‌بی‌سی به یک نوار صوتی‌ دست یافته که به ملا عبدالمنان برادر تنی ملا محمد عمر نسبت داده می‌شود. این نوار دو دقیقه و شانزده ثانیه است و در آن ملا عبدالمنان به زبان پشتو که به نظر می‌رسد متنی را از روی کاغذ می‌خواند، می‌گوید که خانواده ملا عمر تاکنون با کسی بیعت نکرده است.

حق نشر عکس EPA REUTERS
Image caption ملا منصور (سمت چپ) به عنوان جانشین ملا محمد عمر معرفی شده و این جانشینی مخالفت هایی را در سطح رهبری گروه طالبان به همراه داشته است

در صدای منسوب به ملا عبدالمنان همچنین آمده که ملا عمر همیشه به اتفاق و اتحاد تاکید داشت و برای انتخاب جانشین او باید به نظر آن عده از علما، مجاهدین و اشخاصی که در اساس‌گذاری "امارت اسلامی" نقش اساسی داشتند احترام شود.

در پایان این نوار صوتی تاکید شده که خانواده ملا عمر با کسی بیعت نکرده و در صورت ادامه اختلافات آماده بیعت کردن با کسی نیست و از علما خواسته شده که به جای بیعت کردن با فردی، به فکر حل اختلافات باشند.

در اعلامیه دیگری که با امضای "شورای عالی امارت اسلامی" به دست بی‌بی‌سی رسیده نیز انتخاب آقای منصور به جانشینی ملا محمد عمر "اقدام خودسرانه عده‌ای معدود برای تامین منافع شخصی" خوانده شده است.

امارت اسلامی نامی است که گروه طالبان در زمان حاکمیت بر افغانستان، بر حکومت خود گذاشته بود.

در این اعلامیه آمده است که در انتخاب آقای منصور با شورا مشورت نشده است. در این اعلامیه گفته نشده که اعضای این شورا چه کسانی هستند.

به نوشته این اعلامیه، "شورای عالی امارت اسلامی و خانواده ملا محمد عمر در نظر دارند پس از پایان مراسم فاتحه‌خوانی او جلسه اعضای این شورا، علمای اهل حل و عقد و شخصیت‌های ملی" را برای تعیین رهبر جدید گروه طالبان تشکیل دهند.

این در حالی است که اخیرا ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در پیام مرگ ملا عمر، خبر جانشینی ملا منصور به جای ملا عمر را تایید و از او به عنوان "امیرالمؤمنین" یاد کرد. در پایان همین اعلامیه از زبان ملا عبدالمنان، برادر و مولوی یعقوب، پسر ارشد ملا عمر از مردم خواسته شده بود که اگر در زمان ملا عمر ضرری دیدند او را عفو کنند.