فعالان مدنی در کابل: مواظب ستون پنجمی‌ها باشید

Image caption آقای رفیعی نسبت به حضور ستون پنجم در دولت ابراز نگرانی کرد

شماری از فعالان مدنی در کابل نسبت به آنچه که حضور "ستون پنجم" سازمان‌های اطلاعاتی خارجی و نفوذ گروه طالبان در دولت افغانستان خواندند، ابراز نگرانی کردند.

عزیزالله رفیعی، رئیس مجمع جامعه مدنی افغانستان در این نشست گفت: "حلقات متعددی در درون نظام سیاسی افغانستان در تبانی با استخبارات منطقه و با پول‌های فراوانی که به دست شان می‌رسد، موضع متزلزلی در قبال چنین عملی (بزرگداشت از ملا عمر) داشته‌اند."

آقای رفیعی افزود: "هر نوع حمایت از جنایت کار جرم است ــ قانوناً جرم است. ما توقع جدی و انتظار بسیار جدی از نهادهای امنیتی و قضایی افغانستان داریم که در پیگرد قانونی عاملان جنایت در افغانستان کوشا باشند و کوچکترین کوتاهی نداشته باشند."

رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان از دولت افغانستان همچنین خواست که موضع خود را در قبال گروه طالبان مشخص و هر نوع تبلیغ به هدف حمایت از این گروه را "جرم" تلقی کند.

فعالان مدنی افغانستان در این نشست تاکید کردند که آن عده از مقام‌های دولتی که در مراسم فاتحه‌خوانی برای ملا عمر رهبر پیشین گروه طالبان در کابل شرکت کردند، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

به دنبال اعلام مرگ ملا عمر، گروهی از اعضای پیشین گروه طالبان در کابل مراسمی برای یادبود از او را برگزار کردند که گفته می‌شود شماری از مقام‌های دولتی هم در آن شرکت کرده بودند.

دیروز دولت افغانستان رسماً اعلام کرد که برگزاری هر نوع همایشی با هدف "همسویی، همدردی و تبلیغ مکتب ملا عمر" در کشور ممنوع است و "هدف مشروع نظامی" دانسته می‌شود.

فعالان مدنی در نشست خبری امروز خود، اقدام دولت برای منع برگزاری مراسم ترحیم و بزرگداشت از ملا عمر را قابل ستایش دانستند.