مخالفت یک فرمانده ارشد طالبان با رهبر جدید؛ هشدار درباره 'انشعاب بیشتر' میان طالبان

Image caption منصور دادالله برادر ملا دادالله فرمانده قدرتمند پیشین طالبان است که اکنون فرماندهی شماری از عملیات طالبان در جنوب افغانستان را به عهده دارد

منصور دادالله یکی از فرماندهان مشهور طالبان می‌گوید از ملا محمد یعقوب پسر ملا عمر، رهبر پیشین طالبان حمایت می‌کند و مخالف رهبری ملا اختر محمد منصور است.

آقای دادالله در گفت‌وگوی تلفنی با طاهر خان گزارشگر بی‌بی‌سی در پاکستان گفت که اختر محمد منصور، رهبر کنونی طالبان، در یک جمع ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفری از فرماندهان طالبان به عنوان رهبر انتخاب شده و مورد حمایت بیشتر اعضای ارشد طالبان نیست.

آقای دادالله هشدار داد که اگر "بزرگان قومی و علما" جمع نشوند و یک رهبر مورد قبول برای همه انتخاب نکنند، طالبان به شاخه‌های بیشتر تقسیم خواهند شد.

او گفت که هم اکنون اختلافات بین طالبان بالا گرفته است و این گروه به جناح‌های مختلف تقسیم شده است.

او همچنین مدعی شد که مرگ ملا عمر در اثر بیماری نبوده بلکه او کشته شده است.

منصور دادالله برادر ملا دادالله فرمانده قدرتمند پیشین طالبان است که در سال ۲۰۰۷ در ولایت هلمند کشته شد و اکنون شماری از عملیات طالبان در جنوب افغانستان را اداره می‌کند.

آقای دادالله گفت که او با ملا عبدالمنان نیازی از اعضای شورای رهبری طالبان در تماس است و به گفته او آقای نیازی سخنگوی جناحی است که از رهبری ملا یعقوب حمایت می‌کند.

پس از تایید مرگ ملا عمر و انتخاب اختر محمد منصور به عنوان رهبر گروه طالبان، اختلافات در میان این گروه برجسته شده است. رهبر جدید طالبان در سخنرانی‌که گفته شده در روز انتخابش ایراد شده و گروه طالبان نوار آن را پخش کردند، از تمام طالبان خواست تا اتحاد خود را حفظ کنند.

ساعاتی پیش نیز سید طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، با اعتراض به "پنهانکاری مرگ ملا محمد عمر"، رهبر این گروه، از سمتش استعفا داد.

سید طیب آغا در نامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده پنهانکاری مرگ ملاعمر را یک اشتباه تاریخی خوانده و گفته است که پس از این با گروه طالبان نخواهد بود.

میانجی‌گری ملا ترابی

در همین حال رحیم‌الله یوسفزی، روزنامه‌نگار پاکستانی که با منابع طالبان در تماس است، در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت که نورالدین ترابی، وزیر عدلیه/دادگستری پیشین رژیم طالبان هم اکنون در پاکستان مشغول میانجی‌گری میان اختر محمد منصور و مخالفان او است.

آقای یوسفزی گفت او مطمئن نیست که این میانجی‌گری تا چه حد نتیجه خواهد داد، چون طرفداران آقای منصور و مخالفانش به شدت بر مواضع‌شان تاکید دارند.

رحیم‌الله یوسفزی گفت فردی‌ به نام استاد میثاق که خود را از سخنگویان اختر محمد منصور معرفی کرده، در تماس به او گفته که امروز تجمعی برای اخذ بیعت با رهبر جدید طالبان در پیشاور برگزار شد که در آن بزرگان قومی، فرماندهان و نمایندگان طالبان از ۲۲ ولایت افغانستان حضور داشته و از ملا اختر منصور حمایت کرده اند.

استاد میثاق گفته که در این تجمع ملا عبدالکبیر و ملا احمدالله نانی، از اعضا شورای رهبری طالبان نیز حضور داشته اند.