یوناما از ادامه افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرد

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آقای هایسم گفته که افزایش تلفات غیرنظامیان می طلبد که صلح فوری برقرار شود

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) در تازه ترین گزارش خود از "افزایش بی‌پیشینه تلفات غیرنظامیان در این کشور خبر داده است.

در گزارش شش ماه اول سال ۲۰۱۵ این نهاد آمده است که درگیری‌ها در افغانستان همچنان عامل افزایش تلفات غیرنظامیان است و آمار تلفات "برابر یا بیشتر" از همین مدت در سال گذشته بوده است.

در این گزارش آمده ست که در وره شش ماه از اول سال جاری میلادی تا ژوئن، تعداد کشته شدگان غیرنظامی به ۱۵۹۲ نفر و شمار زخمی‌های غیرنظامی به ۳۳۲۹ رسیده که نسبت به سال گذشته ۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دفتر یوناما در کابل می‌گوید که این گزارش با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر تهیه شده و در آن آمده است که عامل عمده (۹۰ درصد) تلفات غیرنظامیان، درگیری های زمینی، انفجارها، حملات انتحاری و قتل‌های هدفمند بوده است.

نیکلاس هایسم نماینده دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان با نشر این گزارش در کابل گفته که افزایش تلفات غیرنظامیان به معنی آن است که باید صلح فوری برقرار شود.

او گفت: "غیر نظامیان افغان مدت هاست که از این جنگ ویرانگر رنج می برند. طوری که در این گزارش ثبت شده، عواقب ناگوار این خشونت ها علیه غیرنظامیان باید به طور بارز، نیاز فوری به صلح را تقویت کند."

آقای هایسم تاکید کرده که تا برقراری صلح، طرف‌های جنگ باید قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند تا تاثیرات جنگ بر غیرنظامیان به حداقل برسد.

گزارش یوناما نشان می دهد که عناصر ضد دولتی عامل ۷۰ درصد تلفات غیرنظامیان بوده است و سهم این گروه ها در تلفات غیرنظامیان در مقایسه با سایر طرف ها همچنان زیاد است.

یوناما می‌گوید که عامل یک درصد تلفات غیرنظامیان نیروهای خارجی و عامل ۱۵ درصد تلفات غیرنظامیان نیروهای امنیتی افغان بوده اند که ۶۰درصد افزایش را نسبت به عین مدت در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که بیشتر هنگام درگیری های زمینی اتفاق افتاده است.

ده درصد تلفات غیرنظامیان به هیچ گروهی نسبت داده نشده و یوناما فکر می کند که عامل چهار درصد دیگر انفجار مهمات بازمانده از دوران جنگ های داخلی بوده است.

تلفات زنان ۲۳ درصد افزایش داشته

در گزارش یوناما همچنین آمده که در نیمه اول سال ۲۰۱۵، تلفات زنان ۲۳ درصد افزایش داشته و در تلفات کودکان نیز سیزده درصت افزایش به میان آمده است.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آمار تلفات غیرنظامیان در شش سال گذشته بلند بوده و افزایش را نشان می دهد

در همین حال دانیال بیل رئیس بخش حقوق بشر در دفتر یوناما افزایش تلفات زنان و کودک در جریان نبردهای مسلحانه نگران کننده خوانده است.

خانم بیل گفته که طرف های جنگ باید بیشتر مراقب حفاظت جان غیرنظامیان باشند و از آسیب رساندن به زنان و کودکان که "پیامدهای درازمدت و ویرانگر برای خانواده ها و جوامع دارد"، خودداری کنند.

یوناما در پایان گزارش ۱۰۸ صفحه‌ای خود به عناصر ضد دولتی پیشنهاد کرده که حملات عمدی بر غیرنظامیان از جمله عبادتگاه‌ها، مراکز فرهنگی، دفاتر دولتی غیرنظامی و دفاتر امداد را متوقف کنند و از شلیک موشک، پرتاب نارنجک در مکان های مزحم غیرنظامیان، استفاده از مواد انفجاری و اجرای حملات انتحاری خودداری کنند.

در گزارش یوناما پیشنهاداتی هم به دولت شده از جمله توقف شلیک موشک و پرتاب نارنجک به سوی مکان های حضور غیرنظامیان، طرح برنامه های ملی برای کاهش تلفات غیرنظامیان در صحنه جنگ و خلع سلاح تمامی گروه های مسلح و شبه نظامی.

یوناما از نیروهای بین‌المللی نیز خواسته که از دولت افغانستان در زمینه طرح برنامه ها برای کاهش غیرنظامیان حمایت کند و اطمینان بدهند که همه نیروهای خارجی مستقر در افغانستان هر نوع اقدام برای محافظت غیرنظامیان در جریان عملیات های زمینی و هوایی را مد نظر می‌گیرند.

افغانستان در چهارده سال گذشته میدان نبردهای خونین میان مخالفان مسلح دولت و نظامیان افغان و خارجی بوده است. آمار دقیق تلفات غیرنظامیان در این سال ها روشن نیست اما در چند سال اخیر تلفات غیرنظامیان رو به افزایش بوده و تعداد کشته ها از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۵ بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ نفر کشته در سال در حال تغییر بوده است.

این آمار تنها تعداد تلفاتی است که دفتر یوناما ثبت کرده و احتمال دارد که تعداد تلفات بیشتر باشد.