شمار کشته‌های حمله انتحاری در کابل به ۱۵ نفر رسید

حق نشر عکس Getty

ریاست جمهوری افغانستان از افزایش تعداد کشته‌شدگان حمله انتحاری شب گذشته در شهر کابل، پایتخت این کشور خبر داد.

ظفر هاشمی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز جمعه ۱۶ اسد (مرداد) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که در این حمله ۱۵ نفر کشته و ۲۴۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آقای هاشمی گفت ۴۷ زن و ۳۳ کودک در میان زخمی‌های این حادثه هستند.

پیشتر وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه (بهداشت و درمان) افغانستان گفته بود که شمار زخمیان این رویداد به چهارصد نفر رسیده است.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان همچنین از ایجاد کمیسیونی متشکل از اعضای بلندپایه دولتی برای تحقیق در مورد این انفجار و کمک به آسیب‌دیدگان خبر داد.

خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل رویداد رفته بود، می‌گوید که شدت انفجار درست زمانی که همه ساکنان محل در خواب بودند، سبب شکسته شدن شیشه‌های منازل مسکونی شده و در نتیجه آمار زخمیان این رویداد بالا رفته است.

این انفجار نیمه شب گذشته توسط یک خودروی بمب‌گذاری شده در محله شاه شهید کابل رخ داد.

واکنش‌ها

ریاست جمهوری افغانستان، ریاست اجرایی حکومت افغانستان، سفارت آمریکا در کابل و دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان انفجار شب گذشته را محکوم کردند.

در خبرنامه ارگ افغانستان آمده که چنین رویدادهایی نشان دهنده شکست مخالفان است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز با زخمی‌های این حادثه دیدار کرده و از مقامات وزارت بهداشت خواسته که از تمام امکانات شان برای مداوای زخمیان استفاده کنند.

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان به عیادت زخمی‌های این حادثه رفت

آقای غنی انفجار شب گذشته را بی‌سابقه خوانده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای بر روی صفحه رسمی فیسبوک خود، این حادثه را محکوم کرده و گفته است که جلوگیری از چنین حملاتی، "تنها با سرکوب قاطعانه" کسانی ممکن است که "از یک سو از صلح و دست برداشتن از خشونت و وحشی‌گری خبر می‌دهند و از سوی دیگر بار بار به اعمال وحشیانه و دشمنانه در قبال مردم بی‌گناه و مسلمان افغانستان متوسل می‌شوند."

آقای عبدالله تاکید کرده که روند صلح و چگونگی پیشبرد گفت‌وگوها با مخالفان مسلح دولت افغانستان نیاز به بازنگری "جدی و بنیادی" دارد.

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده است.

در پیام این سفارت آمده است که رخ دادن این انفجار در یک منطقه پرجمعیت، نشان می‌دهد که زندگی انسان‌ها برای عاملان این رویداد هیچ اهمیتی ندارد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان هم با انتشار اعلامیه‌ای رویداد شب گذشته در کابل را محکوم کرده و خواستار توقف فوری استفاده از سلاح در مناطق مسکونی و حمله به این مناطق شده است.

تا به حال هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.