۲۷ سرباز افغان و یک سرباز خارجی در حمله‌های دیشب کابل کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption دانشجویان پلیس در حال ورود به این مرکز بود که انتحار کننده خود را منفجر کرد

مقامات افغان و نیروهای بین‌المللی مستقر در کابل اعلام کرده‌اند که یک سرباز نیروهای بین المللی و ۲۷ سرباز مرکز آموزش پلیس افغانستان در دو حمله جداگانه که دیشب در شرق و غرب کابل اتفاق افتاد، کشته شده‌اند.

حوالی ساعت ۷:۳۰ دقیقه شام دیروز یک بمبگذار انتحاری در ورودی مرکز آموزش پلیس افغانستان خود را منفجر کرد.

حوالی ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه نیز مهاجمان به یک مرکز نیروهای ناتو در نزدیکی فرودگاه کابل حمله کردند.

به گفته مقامات افغان که خواسته‌اند نام آنها فاش نشود، حمله کننده انتحاری زمانی جلیقه انفجاری خود را در میان سربازان مرکز آموزش پلیس افغانستان در منطقه افشار در غرب کابل منفجر کرد که سربازان بعد از پایان تعطیلات آخر هفته در صدد ورود به این مرکز آموزشی بودند.

به گفته آنان، فرد انتحار کننده لباس پلیس به تن داشت و حوالی ساعت ۷:۳۰ درصف نیروهای مرکز آموزش پلیس افغان آمده و خود را منفجر کرد.

در این حادثه دست کم ۳۰ سرباز این مرکز آموزشی پلیس نیز زخمی شدند.

وزارت داخله( کشور) افغانستان نیز با نشر خبرنامه کشته شدگان را دانشجویان و افراد غیز نظامی اعلام کرده و نوشته‌است که در نتیجه این رویداد بیش از چهل تن از دانشجویان و افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

گفته می‌شود که احتمال دارد شمار کشته شدگان به دلیل وضعیت وخیم بعضی از سربازان زخمی افزایش یابد.

گروه طالبان نیز با ارسال خبرنامه‌ای مسئولیت حمله به مرکز آموزش پلیس کابل را پذیرفته و گفته است که در این حمله دها سرباز پلیس کشته شده‌اند.

نیروهای بین المللی امنیتی افغان که اکنون زیر نام "حمایت قاطع" در افغانستان فعالیت دارند امروز با ارسال خبرنامه به خبرنگاران تایید کردند که یک مرکز نظامی این نیروها حوالی ساعت ۱۰:۱۵ شام دیشب در منطقه قصبه در نزدیکی فرودگاه کابل مورد حمله قرار گرفته است.

این نیروها همچنین اعلام کردند که علاوه بر کشته شدن یک سرباز ناتو، دو سرباز دیگر این نیروها نیز زخمی شده و حمله کنندگان نیز از پا در آمده‌اند و آنها در صدد جمع آوری اطلاعات بیشتر هستند.

هویت سرباز کشته شده ناتو و زخمیان این حادثه اعلام نشده است.

همچنین در نخستین ساعات روز جمعه، انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره نزدیک پایگاهی نظامی در منطقه شاه شهید، جان ۱۵ تن را گرفت.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده بود که بیش از ۴۰۰ نفر در این حادثه زخمی شده‌اند. دفتر ریاست جمهوری افغانستان شماری زخمی شدگان را ۲۴۰ نفر اعلام کرده بود.