روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۷ اسد

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس اول روزنامه هشت صبح

کابل از بامداد روز جمعه شاهد سه حمله انتحاری نیروهای مخالف دولت افغانستان بود. انفجار کامیون بمب‌گذاری شده در منطقه شاه شهید، حمله انتحاری به مرکز آموزش پلیس و حمله به مرکز مبارزه با مواد مخدر، دست کم ۳۵ نفر کشته و صدها زخمی برجا گذاشت. بیشتر روزنامه‌های کابل به این حملات پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان با اشاره به افزایش حملات نیروهای گروه طالبان نوشته است که این می‌رساند که حکومت و نیروهای امنیتی هنوز از لحاظ تاکتیکی و نظامی یک گام از گروه‌های مسلح مخالف دولت عقب هستند و از طرف دیگر میان نیروهای امنیتی هماهنگی و همکاری لازم وجود ندارد.

سرمقاله نویس این روزنامه مدعی شده که هنوز واکنش شدید در برابر گروه طالبان با مخالفت شماری از مسئولان حکومتی و امنیتی مواجه می‌شود و علاوه بر آن نشان می‌دهد که حکومت و مسئولان امنیتی نتوانسته‌اند اعتماد و اطمینان نیروهای امنیتی را نسبت به سیاست و رویکردهای خود جلب کنند.

نویسنده افزوده وقتی نیروهای امنیتی در جبهه جنگ در مضیقه هستند، عکس العمل شدید علیه نیروهای طالبان توسط آنان ممنوع است و در مرکز شهر برای ملاعمر مراسم فاتحه خوانی برگزار می‌شود و دیگر برای نیروهای امنیتی افغانستان انگیزه‌ای برای جنگ و فداکاری باقی نمی‌ماند.

سرمقاله نویس روزنامه سرنوشت نیز انفجار کابل را پیام وحشت سازمان اطلاعاتی پاکستان ( آی اس آی) دانسته و اعلام کرده‌است که این "سازمان و مزدوران آن در صدد برنامه ریزی برای ایجاد وحشت هستند، اکنون سئوال این است که افغانستان چه برنامه دارد؟"

نویسنده مدعی شده که سیاست پاکستان در قبال افغانستان ایجاد خسارت و تباهی برای مردم افغانستان است. اکنون که خشونت‌ها در افغانستان به اوج خود رسیده است، سران گروه طالبان تحت حمایت نیروهای آی اس آی به راحتی در این کشور زندگی می‌کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز در سرمقاله خود نوشته که حملات روزهای گذشته بعد از مرگ ملا محمد عمر رهبری گروه طالبان به این دلیل است که پاکستان تلاش دارد تا افراد گروه طالبان روحیه شان را از دست ندهند و با راه اندازی این نوع عملیات این کشور در نظر دارد تا صفوف از هم پاشیده گروه طالبان را دوباره مستحکم سازد.

نویسنده این روزنامه افزوده است که نظامیان پاکستان تنها به عملیات نظامی در خاک افغانستان بسنده نکرده، بلکه افراد ارتش پاکستان در نشستهای سران گروه طالبان در خاک پاکستان شرکت کرده و با توزیع پول و امکانات می خواهند که جنگ در افغانستان ادامه یابد.

در سرمقاله روزنامه اطلاعات روز نیز آمده که انتظار مردم از دولت افغانستان تامین امنیت است. انتظار دولت افغانستان از پاکستان تامین صلح. خواست دولت از طالبان ترک جنگ و این سریال بی‌پایان زیستن در افغانستان است که هر روز از مردم قربانی می‌گیرد.

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس روزنامه اطلاعات روز

نویسنده افزوده است که نه دولت می‌پذیرد که از عهده جنگ نمی‌برآید و نه مردم می‌گویند که از این کشور بیزارند. مردم به امید خدا از خانه بیرون می‌آیند و دولت به امید پاکستان، درپی دستیابی به صلح بر سر میز مذاکره است.

سرمقاله نویس افزوده آنچه روشن است، سرگردانی ملت و دولتی است که یک‌جا توسط گروه طالبان شکار می‌شوند و در دام پاکستان گیر افتاده‌اند. نه مردم می‌دانند چه آینده‌ای در انتظار شان است و نه دولت باور دارد که آینده‌ این مردم به دست آنان است. مردم منتظر اقدام دولت‌، دولت منتظر اقدام پاکستان و گروه طالبان.

روزنامه ۸صبحنوشته که در حمله به منطقه شاه شهید خانه‌های مردم تخریب و صدها انسان زخم برداشتند، بخشی از شهر زیر آوار فرو رفت و فریاد بازماندگان قربانیان به فلک رسید، اما نهادهای امداد و عمومی آن طوری که لازم بود به داد مردم نرسیدند.

نویسنده مدعی شده که حادثه تروریستی ساعت یک بامداد به وقوع پیوست و فرمانده پلیس کابل یک ساعت بعد به محل حادثه رسید و نیروهای آتش نشانی هم بعد از یک ساعت و نیم ساعت به محل آمدند و روشن است که آمبولانس‌های وزارت بهداشت خیلی دیرتر به محل رسیدند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که مقام‌های دولتی دیگر نخواستند خواب شان را حرام کنند و برای بررسی عملیات نجات و مدیریت وضعیت از خانه‌هایشان بیرون شوند.

نویسنده افزوده که باید در وزارت‌های بهداشت و داخله( کشور) افغانستان ستادهای مدیریت بحران وجود داشته باشد. وقتی حادثه رخ می‌دهد باید این نهادها کارآیی شان را نشان دهند و نظام امنیتی و بهداشتی جامعه وظیفه دارند که تا از جان و مال مردم محافظت کنند.