هشت پیمانکار افغان در حمله دیشب کابل کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption حمله دیشب در نزدیکی فرودگاه کابل به اردوگاه ناتو موسوم به 'اینتگریتی' صورت گرفت

نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که در حمله دیشب در نزدیکی فرودگاه کابل هشت پیمانکار افغان و یک سرباز ناتو کشته شده اند.

این حمله بخشی از موج حملاتی بود که دیروز کابل، پایتخت افغانستان، را تکان داد.

دفتر مطبوعاتی نیروهای ناتو در کابل به بی‌بی‌سی گفت که این هشت نفر افغان هستند و افزوده که این افراد همه کارمندان غیر نظامی طرف قرارداد ناتو بوده اند.

در حملات دیروز که اولین آن اوایل صبح در منطقه شاه شهید اتفاق افتاد و با حملات بیشتر بر آکادمی پلیس و فرودگاه کابل ادامه یافت، دست کم ۵۱ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

از زمان پایان ماموریت رزمی ناتو در افغانستان این بزرگترین موج حملات بود که پایتخت افغانستان را هدف قرار داد.

حق نشر عکس arg
Image caption رئیس جمهور غنی در حال دیدار از محل حمله بامداد دیروز در منطقه شاه شهید کابل

طالبان مسئولیت حمله به آکادمی پلیس افغانستان و پایگاه‌ نیروهای خارجی در نزدیکی فرودگاه کابل را به عهده گرفته‌اند اما تا کنون کسی مسئولیت حمله به منطقه شاه شهید کابل را به عهده نگرفته است که در آن ۱۵ غیرنظامی کشته و حدود ۴۰۰ غیرنظامی دیگر هم زخمی شدند.

در پی حملات دیروز، دولت افغانستان در جلسه فوق‌العاده کابینه تصمیم گرفت تا کمیسیونی برای رسیدگی به "خانواده‌های آسیب دیده حادثه تروریستی شب گذشته و دیگر حوادث" تشکیل شود.

رئیس جمهور غنی این حملات را کار طالبان خوانده و ضمن محکوم کردن آنها گفته است که حملات طالبان تلاشی است برای انحراف افکار عمومی از مساله جنگ قدرت در این گروه.