وزیر دفاع بریتانیا: حضور داعش در افغانستان نگران کننده است

حق نشر عکس AP

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا در سفری به افغانستان از حضور و توسعه فعالیت‌های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا در سفری به افغانستان با مقام های دولتی در مورد گفت‌وگوهای صلح و تهدیدهای امنیتی صحبت کرده است.

او در سفر یک روزه خود با عبدالله عبدالله رئیس اجرائی، معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع، نورالحق علومی وزیر داخله/کشور، حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی و دیگر مقام های بلند پایه افغان ملاقات کرده است.

آقای فالون در ادامه این سفر به اسلام آباد رفت اما قبل از این سفر در گفت‌وگویی با خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که برای تشویق روند طرف‌ها برای ادامه گفت‌وگوهای آمده است.

او می‌گوید که بریتانیا نسبت به روند گفت‌وگوهای صلح امیدوار است و انتظار دارد که دولت ها افغانستان و پاکستان از نزدیک در زمینه اعتمادسازی و مبارزه با چالش‌‎ها از جمله تروریسم همکاری کنند.

آقای فالون افزود: "اعلام خبر مرگ رهبر گروه طالبان در روند صلح وقفه ایجاد کرده، اما مهم این است که این روند آغاز شود. در میان گروه طالبان افراد میانه رو حضور دارند که آماده گفت‌وگو با دولت افغانستان هستند و نیاز است تا ما آنها را ترغیب کنیم."

این دومین سفر آقای فالون به عنوان وزیر دفاع بریتانیا به افغانستان است. نیروهای بریتانیایی در کنار سایر نیروهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در اول ژانویه سال ۲۰۱۵ به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دادند.

نگرانی از حضور گروه موسوم به دولت اسلامی

با پایان این ماموریت، نیروهای بریتانیایی در کنار بیش از ۱۳ هزار سرباز ناتو ماموریت جدیدی را زیر عنوان "پشتیبانی قاطع" در افغانستان آغاز کردند که هدف آن آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغان است.

بریتانیا در این میان ۴۷۰ نیرو دارد و قرار است در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی همزمان با ختم ماموریت "پشتیبانی قاطع" کشورهای عضو ناتو از جمله بریتانیا وضعیت امنیتی افغانستان را بازنگری کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته است

آقای فالون در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی در مورد توانمندی های نیروهای امنیتی افغان گفت که این نیروها تلفات "تاسفباری" متحمل شده اند، اما نشان داده اند که برای ایستادگی با گروه‌های شورشی از جمله گروه طالبان آماده اند.

او می‌گوید که هنوز نیروهای افغان از کمبودهایی شکایت دارند که نمونه آن تجهیزات هوایی است: "آنها (نیروهای افغان) هواپیماهای کشفی در اختیار ندارند، اما هواپیماهایی دارند که در این فصل جنگی می‌توانند در حمله بر طالبان از آن کار بگیرند، در پایان فصل جنگی ما آنان را ارزیابی می‌کنیم و می‌بینیم که دیگر چه کمکی کرده می‌توانیم."

او می‌گوید که بریتانیا و سایر همکاران بین‌المللی اش از حضور و توسعه فعالیت های گروه موسوم به دولت اسلامی در افغانستان نگران است.

اما آقای فالون افزود که این نگرانی محدود به افغانستان نیست: "در اندونزی، آفریقا و در ماورای مدیترانه هم این نگرانی وجود دارد، چرا که آن‌ها گروه های تندرو را با خود یکجا می‌سازند. این یک ایدولوژی خیلی قوی‌ است که باید آن را شکست بدهیم، بنابر این هر جا که داعش است من نگران آنجا هستم. پس ما باید کار بیشتری برای شکست آن انجام بدهیم."

سفر اسلام‌آباد

آقای فالون از کابل به اسلام آباد پایتخت پاکستان سفر کرد که محل نخستین گفت‌وگوهای رو در رو میان نمایندگان گروه طالبان و هیئت مذاکره کنندگان افغانستان است. او با مقام‌های پاکستانی از جمله نواز شریف در مورد مسائل منطقه‌ای صحبت کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا گفته که هدفش از سفر به پاکستان ترغیب مقام‌های پاکستان برای کمک به روند صلح است "که فرصت را از دست ندهند و از روند صلح حمایت کنند."

وزارت امور خارجه پاکستان گفته که در ملاقات‌های وزیر دفاع بریتانیا با مقام های پاکستان در مورد همکاری ها در زمینه‌های آموزش و پرورش، تجارت و مسایل امنیتی و دفاعی نیز گفت‌وگو شده است.