امنیت ملی افغانستان: پشت حملات اخیر کابل نظامیان پاکستان هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption امنیت ملی ارتش پاکستان را به دست داشتن در حملات اخیر کابل که ده‌ها کشته داشته است، متهم کرد

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان، ارتش پاکستان را متهم به سازماندهی حملات اخیر کابل و رهبری گروه طالبان کرد.

حسیب صدیقی، سخنگوی این اداره، در نشست خبری در کابل که در مورد حملات اخیر کابل صحبت می‌کرد گفت: "در عقب همه این حملات دست حلقات خاص نظامیان پاکستان موجود بوده است."

او گفت که نظامیان پاکستان با استفاده از شبکه حقانی این حملات را راه اندازی کرده و "منابع متعدد و کشورهای خارجی نیز" دخالت نظامیان پاکستان در این حملات را تایید می‌کنند.

آقای صدیقی به حمله انتحاری اخیر در محله قصبه شهر کابل، پایتخت، که ۹ کشته برجای گذاشت اشاره کرد و گفت که در این حمله موادی استفاده شده بود که خرید و فروش و تجارت آن تنها در انحصار دولت‌ها و ارگان‌های نظامی دولتی است و در بازار آزاد خرید و فروش نمی‌شود.

او می‌گوید که هدف از راه‌اندازی این حملات در کابل، ایجاد اتحاد در رهبری گروه طالبان و دادن "روحیه کاذب" به جنگجویان بوده است.

در سه حمله انتحاری که روز جمعه در کابل پایتخت افغانستان به وقوع پیوست۵۱ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند. در حمله‌ای دیگر که در و رودی فرودگاه کابل اتفاق افتاد نیز دست‌کم پنج کشته و شانزده نفر زخمی شدند.

این حملات خشم حکومت افغانستان را برانگیخت و به دنبال آن محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور، در نشست خبری در کابل گفت که این حملات در قلمرو پاکستان سازماندهی شده است.

"جنگ پاکستان بر ضد امنیت افغانستان"

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری در حضور سفیران کشورهای خارجی در کابل گفت که حملات اخیر کابل در پاکستان راه اندازی شده است

سخنگوی امنیت ملی افغانستان می‌گوید "چون گروه طالبان توسط کدام افغان رهبری نمی‌شد و رهبری آن دست چند افسر نظامی پاکستان بود" با این حساب جنگ افغانستان میان افغان‌‎ها نیست و "جنگ نیابتی نظامیان پاکستان بر ضد امنیت افغانستان است."

او می‌گوید که کشور پاکستان پیش از این وعده کرده بود که مانع تجمعات طالبان در شهرهای بزرگ خود می‌شود و اجازه نمی‌دهد گروه طالبان رهبری جدید خود را انتخاب کنند "اما این وعده‌ها عملی نشد و تا کویته و کراچی نشست‌های بزرگ طالبان برگزار و توسط رسانه‌های این کشور پوشش داده شد."

او می‌گوید که پاکستان حتی برای حل اختلافات رهبری گروه طالبان از رهبران مذهبی برای میانجی‌گری استفاده کرده است.

دولت افغانستان تاکنون مدارکی که این ادعاها را ثابت کند منتشر نکرده است.

حکومت پاکستان اخیرا در واکنش به اظهارات ضد پاکستانی مقامات افغان گفته که دو کشور قربانی تروریسم اند و باید مشترکا با دهشت افگنی مبارزه کنند.

قرار است هیات بلند پایه دولتی فردا (پنجشنبه ۱۳ اوت) عازم اسلام آباد شود و در مورد نگرانی‌های امنیتی و اطلاعاتی با مقامات پاکستانی گفت‌وگو کند. گفته می‌شود که در راس این هیات صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، رحمت‌الله نبیل رئیس امنیت ملی و معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع هستند.

رئیس جمهوری افغانستان هم روز گذشته در ملاقات با سفیران کشورهای خارجی در کابل گفت که حملات اخیر کابل در پاکستان سازماندهی شده و دولت افغانستان نگرانی های خود را با این کشور شریک کرده است.

آقای غنی همچنین گفت که "پاکستان باید حساسیت‌ها را درک کند" چون تصامیم این کشور در هفته‌های آینده، فرایند روابط دو کشور را ترسیم خواهد کرد.