کارمندان متهم به فساد وزارت شهرسازی افغانستان محاکمه می‌شوند

حق نشر عکس MUDA
Image caption دادستانی افغانستان پرونده وزارت شهرسازی افغانستان را دومین پرونده ملی مبارزه با فساد اداری در این کشور خوانده است

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که پرونده ۶ کارمند ارشد وزارت شهرسازی افغانستان را که به دلیل اتهام به فساد ممنوع الخروج شده بودند، تکمیل و بزودی این پرونده برای محاکمه این افراد به دادگاه سپرده می‌شود.

بصیر عزیزی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که تحقیق درباره این شش نفر توسط دادستانی افغانستان تکمیل و پرونده به دادستانی مبارزه با فساد اداری سپرده شده تا به دادگاه راجع شود.

او افزود که حدود ۲۰ نفر در روند تحقیق متهم شناخته شده‌اند.

آقای عزیزی گفت که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این افراد متهم به اختلاس و سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای خود هستند.

سخنگوی دادستانی افغانستان مقدار دقیق اختلاس را مشخص نکرد و گفت "میلونها دلار" ولی "دادگاه مقدار دقیق را اعلام خواهد کرد."

او گفت که موارد اختلاس شده عبارتند از ساخت شهرک‌ها، صدور جواز برای ساخت شهرک‌ها و فروش آپارتمان‌های وزارت شهرسازی.

آقای عزیزی مدعی شد که بعد از پرونده کابل بانک، پرونده وزارت شهرسازی افغانستان دومین پرونده ملی مبارزه با فساد اداری در این کشور است.

رئیس جمهوری افغانستان، جوزا (خرداد) امسال وظایف شش مقام وزارت شهرسازی را به دلیل فساد به حالت تعلیق درآورد و آنان را ممنوع الخروج اعلام کرد.

آقای عزیزی گفت که سه نفر از این مقام‌ها خود برای انجام تحقیق حاضر شدند و سه نفر دیگر قصد فرار از افغانستان را داشتند که در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان بازداشت شدند.

فساد یکی از چالش‌های اصلی در برابر حکومت افغانستان است.

براساس رتبه‌بندی که برخی سازمان‌های بین‌المللی ارائه کرده‌اند، دولت افغانستان یکی از فاسدترین دولت‌ها در جهان است.

مبارزه با فساد یکی از وعده‌های انتخاباتی اشرف غنی در زمان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بود.