ایمن الظواهری، رهبر القاعده با رهبر جدید گروه طالبان بیعت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption از سپتامبر گذشته تا حال هیچ پیام صوتی و تصویری از رهبر القاعده منتشر نشده بود

ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در یک پیام صوتی که به او نسبت داده شده، وفاداری خود به ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان را اعلام کرده است.

این پیام صوتی توسط "السحاب" شاخه رسانه‌ای القاعده، منتشر شده و نخستین پیام صوتی رهبر القاعده از سپتامبر سال گذشته است.

آقای الظواهری در این پیام صوتی خطاب به ملا اختر منصور می‌گوید: "به عنوان امیر القاعده و با پیروی از راه و روش شیخ [اسامه] بن لادن و برادران شهیدش که با ملا عمر بیعت کرده بودند، بیعت خود را با شما اعلام می‌کنم."

حق نشر عکس BBC World Service

تحلیل: محمد وزیری؛ بی‌بی‌سی

القاعده را می‌توان رهبر معنوی و عقیدتی بسیاری از گروه‌های فعال در منطقه پاکستان و افغانستان مانند طالبان نامید. در این چهارچوب حمایت این گروه از رهبر جدید طالبان در عمل موضع وی و حامیانش را به دنبال مرگ رهبر پیشین خود تقویت می‌کند. ملا اختر منصور رهبر تازه طالبان با مخالفت تعدادی از رهبران و هوادران آنها روبرو شده بود. اعلام بیعت القاعده از ملا منصور، اکنون فشار را دست‌کم بر تعدادی از این مخالفان برای قبولی رهبری وی افزایش می‌دهد؛ بویژه اینکه ظواهری در بیعت با ملا اختر از وی با نام "امیر المومنین" یاد کرده است. از سوی دیگر این تحول به فضای ایجاد شده و چند دستگی بین طالبان اگرچه خاتمه نمی‌دهد اما حداقل آن را روشنتر و قابل تحلیل‌تر کرده و دسته‌بندیها را مشخص‌تر می‌کند. نکته بعدی را می‌توان در تاثیر این اعلام وفاداری بر برخی از نیروهای طالبان در پیوستن احتمالی آنها به داعش در واکنش به سردرگمی ایجاد شده در خلا رهبری طالبان و پس از مرگ ملا عمر، تفسیر کرد. از سوی دیگر همزمانی این اعلام وفاداری با اظهارات سرتاج عزیز، مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان از دیگر نکات مهم این تحول می‌تواند ارزیابی شود؛ آنهم در زمانی که هیاتی از افغانستان به ریاست صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان برای گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی عازم اسلام‌آباد شده است. آقای عزیز در یک کنفرانس خبری به نقش کمک کننده و تسهیل کننده پاکستان در روند مذاکرات صلح افغانستان بار دیگر تاکید و گفت که "امیدواریم این مذاکرات که به دلیل مرگ ملاعمر به حالت تعلیق درآمده است، به زودی از سرگرفته شود."

حق نشر عکس BBC World Service

گروه القاعده پیش از این با ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان اعلام وفاداری کرده بود.

رهبر القاعده در این پیام صوتی از ملا اختر منصور به عنوان "رهبر و امیرالؤمنین" نام می‌برد.

ایمن الظواهری مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان را نیز تسلیت گفته است.

هنوز هیچ منبع مستقلی درستی این پیام صوتی را تایید نکرده است.

پس از تایید مرگ ملا عمر در اواخر ماه گذشته میلادی، شایعاتی مبنی بر مرگ ایمن الظواهری نیز منتشر شده بود.

انتخاب ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر جدید گروه طالبان مخالفت شماری از چهره‌های برجسته این گروه را در پی داشته است.