روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۴ اسد

حق نشر عکس kabul press
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز افغانستان

بعد از حمله خونین کابل، دولت افغانستان یک هیات بلندپایه از مقام‌های دولتی افغانستان را روز پنجشنبه، ۲۲ اسد (مرداد) به اسلام آباد فرستاد. این هیات تاکنون با شماری از مقامات ارشد پاکستانی دیدار کرده است. مطبوعات امروز کابل بیشتر به دستاوردهای این هیات از این سفر پرداخته‌اند.

روزنامه ۸صبح نوشته است که پاکستان کشوری مهم و از لحاظ اقتصادی، امنیتی و سیاسی به‌صورت ایجابی و سلبی از دیرباز برای افغانستان اهمیت داشته است. این کشور از یک‌سو به مثابه دهلیز حمل و نقل افغانستان به دریاست و از سوی دیگر یکی از ضلع‌های مهم امنیتی- منطقه‌ای، افغانستان است.

مقاله نویس این روزنامه افزوده است که در یک دهه گذشته، افغانستان در تعامل با پاکستان تلاش کرده تا از رهیافت سلبی و یا ایجابی و یا با استفاده از اهرم فشار آمریکا و هند، این بازیگر را مجبور به رفتار ایجابی کند. پنداشته شدن افغانستان به‌عنوان اولویت درجه سوم و متغیری وابسته به چین و آمریکا در سیاست خارجی پاکستان، باعث شده است که همواره افغانستان حتی به‌عنوان بازیگر هم شناخته نشود.

این روزنامه افزوده است که تنها سطحی که برای افغانستان می‌تواند دست آورد داشته باشد، گسترش توان از طریق افزایش قدرت نفوذ در حوزه تعاملات غیر‌ رسمی با مردم و گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی است. در این سطح لازم است که حکومت وحدت ملی موانع گسترش توان را بردارد تا بتواند در حوزه رسمی، ظرفیت تاثیرگذاری سلبی و یا ایجابی را برای منافع افغانستان داشته باشد.

روزنامه آرمان‌ملی ادعا کرده که بعد از حملات انتحاری و انفجاری اخیر کابل که از سوی سازمان اطلاعات پاکستان برنامه ریزی شده بود، مقامات حکومت افغانستان احساس مسئولیت کردند و در برابر پاکستان موضع نسبتا شدید اتخاذ کردند. بیان حقایق توسط رئیس جمهوری و رئیس اجرایی کشور سبب شد تا مقامات بلند پایه نظامی پاکستان، عصبانی شوند و رسانه‌های آن کشور از خود واکنش نشان دهند.

نویسنده افزوده است که ضرورت به ارائه اسناد و شواهد نخواهد بود که پاکستان در منطقه و حتی جهان از تروریستان حمایت می‌کند و رهبران هراس افکنان زیر نظر نظامیان پاکستانی در خاک آن کشور فعال بوده و هستند و سرنخ تمام فعالیت‌های هراس افکنی سر انجام به پاکستان بر می‎گردد. مرگ اسامه بن‌لادن در شهرک نظامی ایبت آباد و ملاعمر رهبر گروه طالبان در کراچی می‌رساند که پاکستان به منظور عملی ساختن اهداف خصمانه‌اش از هراس افکنان حمایت می‌کند.

نویسنده مدعی شده که نتیجه صداقت پاکستان برای حکومت افغانستان روشن شده‌است و دیگر امیدی برای همکاری نظامیان آن کشور در جهت تامین صلح و ثبات در منطقه وجود ندارد، بهتر است که حکومت به ویژه وزارت خارجه افغانستان فعال شود و در مجامع بین‌المللی با ارائه اسناد و شواهد حکومت پاکستان را به عنوان حکومت حامی هراس افکنان معرفی‌کند.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که بسیاری از صاحب نظران باور دارند که همه کنشها و واکنشها در میدان نبرد افغانستان مستقیما از سوی سازمان استخبارات پاکستان رهبری و اجرا می‌شود. اکنون اعضای سازمان اطلاعات پاکستان کم نیستند که در گوشه و کنار افغانستان مسئولیت رهبری جنگ را بر عهده دارند.

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر روزنامه هشت صبح

سرمقاله نویس اصلاح افزوده که امنیت ملی افغانستان بر این باور است که در حملات خونین اخیر بر کابل سازمان اطلاعات پاکستان دست دارد.

نویسنده در ادامه افزوده است که از نگاه رهبران حکومت وحدت ملی و مردم افغانستان زمان آن رسیده است که دولتمردان پاکستان صداقت خود را در عمل به اثبات رسانده و در راستای تامین ثبات در افغانستان و منطقه گام‌های عملی بردارد.

روزنامه دولتی انیس نیز با اشاره به سفر هیات کابل به اسلام آباد نوشته است که سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان به فرستاده‌های افغانستان گفته که کشورش برای صلح پایدار و آشتی ملی در افغانستان عزم جدی دارد و تلاش خواهد کرد تا روند صلح با مدیریت افغانستان پیش رود و از مردم افغانستان نیز خواسته است که به پاکستان اعتماد کنند.

نویسنده افزوده است که پاکستان بازهم سعی کرده تا هیات افغانستان را با حرف‌های میان تهی اغوا کند و اذهان عامه را متوجه حرف‌های دیگر سازد.

در سرمقاله روزنامه ۲۴ نیز آمده است که پاکستانی‌ها در گرفتن امتیاز مهارت خاص دارند، در طول ۱۱ سال گذشته این کشور حدود ۱۱ میلیارد دلار از آمریکا باج گرفته در حالیکه آمریکایی‌ها می‌دانند که لانه‌های تروریستی در پاکستان است.

نویسنده افزوده که این پول به منظور مبارزه با تروریسم گرفته می‌شود در حالیکه در طول این همه سال هیج اقدام موثری از سوی این کشور علیه تروریستان انجام نشده است. پاکستانی‌ها با زیر فشار قرار دادن مقامات افغان با انجام حملات کور تروریستی و هم زمانی آن با مذاکرات صلح با گروه طالبان این پیام را به مقامات کابل می‌رساند که اسلام‌آباد تنها به منافع خود فکر می‌کند و خواهان بدست آوردن امتیازات بیشتر از کابل است.

در سرمقاله روزنامه اطلاعات روز آمده است که با نوسانات مقطعی که آن هم تابع شرایط امنیتی و سیاسی است، نمی‌توانیم تغییر معنی‌داری در روابط دو کشور ایجاد کنیم. افغانستان و پاکستان، مشکلات جدی و پیچیده‌ای با یکدیگر دارند و این مشکلات، نه تنها در حوزه‌ا‌ی سیاست و قدرت مطرح می‌شود، بلکه ریشه در ساختارها و بنیادهای اجتماعی و فکری جامعه دارند.

نویسنده افزوده که تلاش‌های دیپلماتیک، در فقدان ظرفیت و اراده‌ا‌ی عمومی در جامعه و سطح رهبری سیاسی در افغانستان، نتایج مطلوبی در پی‌نخواهد داشت. پاکستان در جریان سه دهه‌ گذشته، نقش فعالی در مناسبات قدرت در افغانستان ایفا کرده و استراتژی عمیق و بلندمدتی را در این کشور تعریف کرده است. در ۱۳ سال گذشته نیز پاکستان حاضر به ایجاد تغییری در مناسبات خود با افغانستان نشد و از برنامه‌ا‌ی بلندمدت خود در این کشور هم، چشم‌پوشی نکرد.