دوستم: جنگ فاریاب، جنگ نجات شمال و جنگ افغانستان است

Image caption معاون اول رئیس جمهوری افغانستان هفته‌ها است به شمال رفته و عملیاتی را برای پاکسازی ولایت فاریاب به راه انداخته

عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که برای جنگ در برابر مخالفان مسلح دولت به ولایت فاریاب در شمال رفته است، می‌گوید تاکنون ۸۰ درصد روستاهای این ولایت را از وجود افراد وابسته به طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پاکسازی کرده‌است.

آقای دوستم که نزدیک به سه هفته است در ولایت فاریاب مستقر شده، گفت اگر شورای امنیت ملی افغانستان اجازه بدهد، عملیات بعدی تحت فرماندهی وی علیه مخالفان در ولایت شمال شرقی قندوز انجام خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهوری که از منطقه شاخ ولسوالی قیصار از طریق تلفن با خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت تا زمانی‌که تاکتیک های جنگی تغییر نکند، تلفات نیروهای امنیتی افغان افزایش خواهد یافت.

ژنرال دوستم گفت رئیس جمهوری افغانستان خود از او خواسته بود تا برای افزایش روحیه نیروهای امنیتی به شمال برود و گزارش‌ها در مورد مخالفت رئیس جمهور غنی با عملیات او در فاریاب را رد کرد.

او گفت: "این جنگ فاریاب، قیصار و المار نیست، جنگ نجات شمال و افغانستان است. ما این جنگ را به امید خدا می‌بریم و در سرتاسر افغانستان می‌بریم."

ولایت فاریاب که از پایگاه‌های ژنرال دوستم به شمار می‌رود، در ماه‌های اخیر به یکی از مناطق ناامن شمال تبدیل شده بود و فعالیت طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی در این ولایت گسترش یافته بود.

آقای دوستم گفت در نتیجه عملیات نیروهای تحت رهبری او در فاریاب، اجساد ۱۲ مخالف مسلح در میدان جنگ باقی مانده و "حاجی مولوی قاری که پاکستانی است و مسئولیت رهبری شورشیان در ۱۵ ولایت را دارد، نیز زخمی شده است."

Image caption ژنرال دوستم خود رهبری عملیات را در سه هفته گذشته به عهده داشته است

ژنرال دوستم افزود که در حال حاضر ۲۵ تن از اعضای گروه جنبش اسلامی ازبکستان در روستای تایمنی دره خواجه کنتی ولایت فاریاب در محاصره نیروهای امنیتی قرار دارند و به گفته او آنها همه جلیقه‌های انتحاری به تن کرده اند و حاضر به تسلیم شدن به دولت نیستند.

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که برخلاف نگرانی‌های مطرح شده از سوی بعضی‌ها، او رابطه خوبی با بزرگان قوم پشتون در فاریاب دارد و عملیات تحت رهبری او به "هیچ صورت" علیه پشتون‌ها نیست.

آقای دوستم شماری از اتهامات وارد شده علیه خود را در این مورد که او مشغول مسلح ساختن حامیان خود خارج از چارچوب نیروهای دولتی است، رد کرد و گفت که در فاریاب هم اکنون ارتش ملی، پلیس ملی، پلیس محلی و شماری از نیروهای "خیزش مردمی" تحت فرمان او مشغول جنگ با مخالفان مسلح دولت هستند.