روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۵ اسد

حق نشر عکس fb
Image caption فرد محاکمه شده از سوی یک فالگیر متهم به دزدی شده بود

مقامات محلی در شمال افغانستان تایید کردند که پلیس ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، در شمال افغانستان، یک فرد را به اتهام "محاکمه صحرایی" یک پدر و دخترش بازداشت کرده‌است.

این پدر و دختر به اتهام دزدی از سوی یک فالگیر، از سوی اهالی محل، لت و کوب می‌شوند.

محکمه صحرایی در افغانستان، ناامنی و روابط پاکستان با افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۵ اسد/مرداد کابل است.

محکمه صحرایی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تصاویری در رسانه‌ها پخش شده که نشان می‌دهد در یکی از ولایت‌های شمالی، مردی با دخترش در ملاء عام شلاق می‌خورند.

۸‌صبح افزوده که بر مبنای قوانین افغانستان، محاکم/دادگاه‌های رسمی ‌صلاحیت انحصاری رسیدگی به جرایم را دارند و هیچ فرد یا نهادی دیگری صلاحیت صدور حکم را ندارد اما این اصل را بسیاری‌ به رسمیت نمی‌شناسند و به محاکمه‌های صحرایی اقدام می‌کنند.

روزنامه ۸‌صبح به رویداد قتل فرخنده؛ دختری که به اتهام سوزاندن قرآن به قتل رسیده بود، اشاره کرده و نوشته که اگر عوامل قتل فرخنده آن طوری که لازم بود مجازات می‌شدند، شمار محاکمه‌های صحرایی در این کشور کم می‌شد.

۸‌صبح افزوده که بدون تطبیق عدالت بر عوامل محاکمه صحرایی، این نوع محاکمه‌ها به یک فرهنگ بدل می‌شود و ابهت دستگاه رسمی ‌قضایی از میان می‌رود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که محاکمه صحرایی و مجازات‌های غیر قانونی در سراسر افغانستان اتفاق می‌افتد و سالانه ده‌ها نفر قربانی خشونت های این محاکم می‌شوند.

اطلاعات روز نوشته که باورهای غلط سنتی، ضعف نهادهای عدلی و قضایی، عدم پیگیری همچو رویدادها به گونه جدی، از دلایل افزایش محاکم صحرایی است.

اطلاعات روز افزوده که تنها راه حل این مساله تقویت نظام عدلی و قضایی کشور و ایجاد مشروعیت در میان مردم برای این نهاد می‌باشد.

پاکستان و امنیت در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که سقوط پی در پی ولسوالی‌ها و افزایش بمبگذاری‌ها و حملات انتحاری، همزمان با گرم شدن هوا در گذشته نیز در افغانستان بی‌سابقه نبوده، ولی امسال، اوضاع نسبتا غیرمعمولی است.

افغانستان نوشته که جنگ با طالبان اگر با انگیزه باشد، می‌تواند طالبان را به تواضع در مقابل نیروهای امنیتی و شکست در مقابل این نیروها مجبور بسازد.

افغانستان افزوده که دولت هیاتی را به سوی پاکستان فرستاد تا با سران اسلام‌آباد گفت‌وگو کند اما پیداست این هیات نتیجه مشخصی از این سفر به دست نیاورده است.

نویسنده سرمقاله افغانستان از این سیاست دولت انتقاد کرده و نوشته که این سیاست باعث شده مخالفان مسلح قوی‌تر شوند.

افغانستان راه حل دیگری را پیشنهاد کرده و نوشته که "مطمئنا اگر دولت صادقانه با مردم همکاری کند و از آنها بخواهد علیه طالبان در مناطقشان قیام کنند و در کنار دولت باشند، مردم با دولت خواهند بود."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در نتیجه ناامنی‌های اخیر موجی از انتقادات از پاکستان در افغانستان به میان آمد.

آرمان ملی نوشته که انتقادات شدید مردم و حکومت افغانستان در حالی صورت گرفت که مقامات بلند پایه نظامی و غیر نظامی پاکستان در کابل و اسلام‌آباد بارها وعده همکاری به افغانستان سپردند اما در عمل مانند گذشته رفتار کردند.

آرمان ملی افزوده که حال که نتیجه مذاکرات و گفت‌وگوها با پاکستانی‌ها روشن تر می‌شود "باید حکومت به وعده‌های میان تهی مقامات پاکستان امیدوار نباشد و پالیسی معرفی حکومت پاکستان به عنوان «حکومت حامی تروریستان» را به جامعۀ جهانی و سازمان های بین المللی فراموش نکند."