روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۶ اسد

حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال حمید گل در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی طالبان را نماد مقاومت افغان‌ها خوانده بود

ژنرال حمید گل، از نظامیان برجسته پاکستانی و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی ارتش این کشور، دو شب پیش در بیمارستانی در جنوب اسلام‌آباد درگذشت.

مرگ این ژنرال ۷۹ ساله پاکستانی، با واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی افغانستان و همین طور رسانه‌های این کشور مواجه شده ‌است.

مرگ ژنرال حمید گل و تحریم تولیدات پاکستانی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۶ اسد/مرداد کابل است.

مرگ ژنرال حمید گل

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که مردم افغانستان، در شبکه‌های اجتماعی و در شماری از شهرها، مرگ ژنرال حمید گل را جشن گرفتند.

اطلاعات روز نوشته که خوشحالی افغان‌ها از مرگ حمید گل، بیشتر به ‌دلیل مداخلات عریان او در جنگ افغانستان و حمایت صریح او از جنگ و خشونت در افغانستان ناشی می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که "او سال‌ها برای تامین منافع ملی پاکستان، جنگ و خشونت را در افغانستان فعال نگه داشت و تا پایان عمرش برای برافروختن جنگ در افغانستان، تلاش کرد."

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، هرچند که حمید گل مرده است، اما تاثیرات او بر نوعیت قدرت، کاربرد قدرت، و تحولات سیاسی منطقه، سال‌های سال حکم‌روایی خواهد کرد.

اطلاعات روز نوشته که "مرگ او هیچ تاثیری در کاهش خشونت، ترور، انسانی‌شدن قدرت و تضعیف شبکه‌های تروریستی و جریان‌های بنیادگرای اسلامی برجای نخواهد گذاشت."

تحریم تولیدات پاکستان

روزنامه ۸‌صبح نوشته که تحریم ورود دارو از پاکستان و شعار تحریم فرآورده‌های کشاورزی و صنعتی پاکستان، هیچ مبنای عقلانی ندارد.

۸‌صبح افزوده که "تحریم تولیدات پاکستانی در حال حاضر عملی نیست. افغانستان نه اقتصاد پویای تولیدی دارد نه اساسات چنین اقتصادی گذاشته شده است و نه پارلمان و دستگاه حکومت سیاست‌های حمایت از تولیدات داخلی را در پیش گرفته‌اند."

۸‌صبح می‌نویسد که باید از شعارگرایی پرهیز کرد.

اما روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که سالهاست که پاکستان در برابر مردم افغانستان قرار گرفته است.

آرمان ملی افزوده که پاکستان افغانستان را بازار مصرف اموال و اجناس خویش قرار داده است.

آرمان ملی نوشته "در شرایطی که افغانستان از سوی پاکستان به خاک و خون کشانیده می‌شود لازم است که یک بار افغانها راه تحریم اموال و اجناس پاکستانی را در پیش گیرند تا دولت پاکستان زیان ببیند و متوجه اعمال خویش گردد."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که جهت‌گیری در قبال بازی‌های پاکستان، باید یکی از عمده‌ترین برنامه‌های حکومت و مردم افغانستان باشد.

ماندگار نوشته که این روزها گزینه های تحریم تولیدات پاکستانی و جنگ با این کشور در افغانستان مطرح شده است.

ماندگار افزوده که در میان این راهکارها، هر کدام که به گونه نظری از پشتوانه‌های محکم‌تری برخوردار باشد و از لحاظ عملی هم توان بسیج و جلب همگرایی‌های بیشتری داشته باشد، می‌توان آن را پی‌گیری کرد.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار در کنار این تصامیم، به طرح شکایت از پاکستان به سازمان ملل متحد، حمایت از نیروهای امنیتی داخلی و یک دست شدن مردم افغانستان در برابر پاکستان تاکید کرده است.

روزنامه اصلاح نیز به واکنش‌های تند مردم و دولت نسبت به پاکستان در روزهای اخیر اشاره کرده و نوشته که این بار برخلاف گذشته، همه منتظر هستند که پاکستان گام‌های صادقانه و عملی برای تامین صلح در افغانستان انجام دهد.

اصلاح نوشته که مردم و دولت افغانستان پیام‌شان را واضح و روشن به پاکستان فرستادند و حالا باید منتظر پاسخ پاکستان بود.