ادامه عملیات نیروهای حکومتی در شمال افغانستان

Image caption فرماندهی عملیات فاریاب به عهده ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است، او پیشینه نظامی دارد

مقام‌های ارتش در ولایت فاریاب در شمال افغانستان از کشته شدن دست کم ۱۹ مخالف مسلح دولت در ادامه عملیات نیروهای افغان خبر داده اند.

شیرین شاه کوه‌بندی فرمانده یک واحد ارتش در شمال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در تازه ترین عملیاتی که در روستاهای شاخ و خواجه‌ کینتی قیصار راه اندازی شد، حدود ۳۰ شورشی دیگر نیز زخمی شده اند.

او می‌گوید که شش مخالف مسلح نیز به اسارات نیروهای دولتی در آمده است. آقای کوه‌بندی تایید می‌کند که یک عضو ارتش نیز در این درگیری‌ها کشته شده اما از تلفات دقیق نیروهای امنیتی افغان جزئیاتی در دست نیست.

اما افراد نزدیک به آقای دوستم به بی‌بی‌سی گفته اند که در عملیات روز گذشته دست کم ۳۵ شورشی کشته شده است که تعدادی از شورشیان خارجی نیز در میان آنها بوده اند.

عملیات در شمال افغانستان اخیرا به فرماندهی ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که پیشینه نظامی دارد، راه اندازی شد. هرچند هنوز نیروهای امنیتی موفق به پاکسازی کل نقاط و روستاهای ناآرام فاریاب از وجود مخالفان مسلح دولت نشده اما آقای دوستم گفته به دنبال پاکسازی فاریاب عازم قندوز خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption ناامنی های در شمال مثل برخی دیگر از ولایت های شمالی بیشتر شده است. عکس از انتقال زخمیان حمله انتحاری ماه گذشته در این ولایت

ولایت‌های شمالی افغانستان از جمله تخار، قندوز و بغلان در ماه‌های اخیر به شدت ناامن شده و مخالفان مسلح دولت در روستاهای این ولایات با نیروهای امنیتی درگیری‌های خونینی داشته اند.

مسئولان محلی می‌گویند که در جنگ فاریاب شورشیان ازبک و چچنی سهم داشته اند که با راه اندازی عملیات اخیر فراری شده اند.

آقای کوه‌بندی می‌گوید که بیشتر شورشیانی که در روستاهای قیصار فعالیت داشتند با راه اندازی عملیات فرار کرده اند و بیم آن می‌رود که دوباره به روستاها برگردند و حملاتی را راه اندازی کنند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز به ولسوالی غورماچ رفته است و عملیاتی در این ولسوالی با حضور نیروهای ارتش و پلیس در جریان است.