مراسم بزرگداشت نود و ششمین سالروز استقلال افغانستان زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

حق نشر عکس AFP

مراسم بزرگداشت نود و ششمین سالروز کسب استقلال افغانستان از بریتانیا با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری در محوطه وزارت دفاع برگزار شد.

در این مراسم که زیر تدابیر شدید امنیتی در پایتخت برگزار شد شماری از مقام‌های ارشد دولتی و چهره‌های سیاسی حضور داشتند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری با پای مصدوم با تشریفات ویژه‌ای پای "منار استقلال" گل گذاشت. او در این مراسم سخنرانی نکرد اما در پایان مراسم گل‌گذاری که حدود پانزده دقیقه طول کشید با شاهدخت هندیه، دختر امان‌الله شاه وقت افغانستان و برخی دیگر از مهمان‌ها ملاقات کرد.

افغانستان پس از کسب استقلال از بریتانیا توسط امان‌الله، شاه وقت افغانستان، از سال ۱۹۱۹ به اینسو نوزدهم اوت (۲۸ اسد/مرداد) را به عنوان روز استقلال این کشور نامیده است.

در جریان حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان، دولت همه ساله از این روز با برگزاری مراسم ویژه و برگزاری رژه نظامی در کابل و شهرهای بزرگ جشن می‌گرفت.

اما پس از حمله مخالفان مسلح دولت به "جشن پیروزی مجاهدین" در سال ۲۰۰۸ و ادامه ناامنی‌ها و هشدارهای امنیتی، دولت به برگزاری مراسمی شامل گذاشتن حلقه گل پای منار آزادی در محوطه وزارت دفاع اکتفا کرده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در نامه خبری به رسانه‌ها به مناسبت سالروز استقلال افغانستان گفته که "امروز نیز ملت افغانستان درگیر مداخلات وتوطئه‌های گوناگون بیرونی است که با رنگ و صبغه جدید به میدان آمده و هر روز بر پیکر مجروح این ملت مظلوم زخم می‌زند."

حکومت افغانستان در حالی سالروز استقلال این کشور را برگزار می‌کند که جنگ در این کشور همچنان ادامه دارد و مخالفان مسلح دولت در نقاط مختلف کشور علیه دولت می‌جنگند.

سال اول 'دفاع مستقلانه'

حق نشر عکس EPA
Image caption امسال در سالروز استقلال افغانستان تمرکز روی سپاسگذاری از نیروهای امنیتی بود، نیروهای افغان با خروج نیروهای بین‌المللی از آغاز امسال در تامین امنیت افغانستان مستقل شده اند

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته که امسال مراسم تجلیل از سالروز استرداد استقلال افغانستان به سپاسگذاری از نیروهای امنیتی افغان متمرکز است.

پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ و در سال‌های اخیر، سالروز استقلال افغانستان زیر سایه حضور نیروهای بین‌المللی کشورهای عضو ناتو برگزار می‌شد اما با خروج این نیروها در سال ۲۰۱۴، امسال این مراسم در شرایطی برگزار می‌شود که نیروهای افغان مسئولیت کامل حفظ امنیت کشور را از نیروهای خارجی به عهده گرفته و ماموریت "دفاع مستقلانه" را آغاز کرده‌اند.

بر اساس تصامیم حکومت قبلی، نیروهای امنیتی افغان در دفاع مستقل از کشور حق طلب کمک از نیروهای خارجی در عملیات نظامی را ندارند و نیروهای خارجی تنها نقش مشورتی و آموزش دهی را برعهده خواهند داشت.

در هفت ماه گذشته که نیروهای امنیتی افغان به تنهایی و با پشتیبانی شمار محدود نیروهای خارجی در جبهات جنگ علیه مخالفان مسلح دولت فعالیت داشته‌اند تلفات سنگینی داشته‌اند و شدت جنگ و تلفات غیرنظامیان نیز در در این کشور افزایش یافته است.

آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در نیمه اول سال ۲۰۱۵، همچنان رو به افزایش بوده و در مقایسه با سال پیش بیشتر شده است.