روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۳۱ اسد

روزنامه هشت صبح چاپ کابل در نخستین تیترش نوشته است: " شرکت هوایی قاهره به تعهد خود عمل نکرد." در این مطلب آمده است: "یک منبع موثق به روزنامه ۸صبح می‌گوید که دو هواپیمای شرکت هواپیمایی قاهره برای انتقال زایران افغان به عربستان سعودی، به‌دلیل مرگ مادر عبدالفتاح سیسی، رییس‌جمهوری مصر، تاکنون به این کشور نرسیده‌اند."

به نوشته این روزنامه مسوولان شرکت قاهره دلیل سه روز نرسیدن دو هواپیما از مصر به افغانستان را مرگ مادر رییس‌جمهوری مصر خوانده‌اند. شرکت هواپیمایی قاهره به مسوولان شرکت هوایی آریانا اطلاع داده که روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه در فرودگاه بین‌المللی قاهره، ترافیک سنگین بوده است. هشت صبح افزوده که این تاخیر موجب زیان مالی به آریانا شده و می‌تواند روند انتقال زایران افغان به عربستان سعودی را مختل کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله امروز خود تحت عنوان "داعش یا طالبان؟" به مقاومت نیروهای امنیتی افغانستان در برابر طالبان پرداخته و نوشته است: "باوجود نگرانی هایی که وجود داشت، نیروهای امنیتی کارنامه قابل قبولی در جبهه های جنگ نشان دادند و به همین خاطر امروز مردم افغانستان قدردان این نیروها هستند." این روزنامه افزوده است که به نظر می‌رسد در اوضاع جدید گروه طالبان "به عنوان یک پروژه" درحال به پایان رسیدن است و "بازیگران" در چند ماه گذشته در تلاش جایگزینی داعش بوده اند.

در این مطلب آمده است: "حدود شش ماه است که پروژه داعش در افغانستان به راه افتاده و تحرکاتی را در برخی از ولایات انجام داده است. علاوه بر داعش حلقه های دیگری نیز در پیوند با این گروه و با نامهای متفاوت آغاز به فعالیت کرده اند و اسباب آزار و اذیت مردم را فراهم نموده است."

روزنامه ماندگار به مساله تاخیر در آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک پرداخته است. "بازهم تعویق شناسنامه‌های برقی" تیتری مطلب این روزنامه است که در آمده است: "قرار بود که بر بنیاد فرمان داکتر عبدالله و تاکیدات ادارۀ توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، روز ۲۸ یا ۲۹ اسد، هم زمان با روز استقلال کشور، روند توزیع این شناسنامه‌ها کلید بخورد و به انتظارها در این خصوص پایان داده شود؛ اما نه تنها این کار صورت نگرفت که در نشست شورای وزیران هم اصلاً روی آن بحث نشد و وارد آجندا نگردید."

این روزنامه می‌افزاید: "از گذشته معلوم بود که حلقات مشخصی در حکومت در تلاش اند تا از توزیع شمناسنامه‌های برقی جلوگیری کنند و در حر مرحله تلاش‌هایی را برای به تعویق انداختن آن سامان دادند. تعویق توزیع شناسنامه‌های برقی بدون شک سبب می‌‍شود که دونرهای حمایت کننده این پروسه، کمک‌های وعده داده شده شان را به این اداره قطع کند و این چیزی است که برخی حلقات خواهان آن اند و به همین هدف هرازگاه در مسیر این برنامه سنگ‌اندازی می‌کنند و بهانه‌هایی را پیش می‌کشند."

روزنامه آرمان ملی هم به همین موضوع پرداخته و در مطلب تحت عنوان "کابینه باز هم در مورد توزیع شناسنامه های برقی تصمیم نگرفت"، نوشته است: "ریاست جمهوری در یک اطلاعیه، از توزیع امتحانی شناسنامه های برقی حمایت کرد ولی پس از نشر اطلاعیه، گفته شد که هنوز مشکل تخنیکی و سیاسی در رابطه به توزیع شناسنامه های برقی حل نشده است."

همین روزنامه نوشته است: "بر اساس یک خبر دیگر مسؤولان توزیع شناسنامه های برقی اعلام کرده اند که اگر در یک هفته دیگر روند توزیع آغاز نشود تمویل کننده گان این برنامه، مساعدت های شان را قطع خواهند کرد."

روزنامه اطلاعات روز در یکی از مطالب نخستین صفحه‌اش از ظهور یک گروه جدید "افراطی" به نام "کماندوهای اسلامی" در ولایت غزنی افغانستان خبر داده است.

این روزنامه به نقل از معاون ولایت غزنی نوشته است: "بیشتر افراد گروه کماندوهای اسلامی اتباع چیچین، ازبکستان، چین و ترکمنستان هستند که بیشتر اختطاف‌‌ها در ولایت غزنی و زابل توسط افراد این گروه صورت گرفته‌اند. به گفته‌ی احمدی، این پیکارجویان بسیار مجهز هستند، همواره با نقاب و روبند ظاهر می‌شوند و با موترهای نوع هایلکس گشت و گذار می‌کنند، برای نخستین بار آن‌ها در منطقه‌ی شاه‌جوی زابل ۳۱ مسافر را ربودند که هنوز هم دست‌کم ۱۰ نفر این گروگان‌ها را در اختیار دارند."