هشدار رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان به حکومت وحدت ملی

حق نشر عکس
Image caption نورستانی: کمیسیون مستقل انتخابات از دولت می‌خواهد که انتخابات را از بازی‌های سیاسی دور نگهدارد

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از حکومت خواسته که زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را فراهم کند و این روند را از "دایره بازی‎های سیاسی" بیرون کند.

احمد یوسف نورستانی امروز (۴ سنبله/شهریور) به خبرنگاران گفت که تعیین زمان برگزاری انتخابات از صلاحیت این کمیسیون است و هیچ نهاد دیگری حق ندارد اقدام فراقانونی کند.

او گفت: "می‌خواهم اعلام کنم که کمیسیون مستقل انتخابات به عنوان نهاد برگزار کننده انتخابات‌های کشور از دولت می‌خواهد که انتخابات را از بازی‌های سیاسی دور نگهدارد و بیش از این باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی نشود."

آقای نورستانی تاکید کرد: "چنانکه می‌دانیم، اعلام زمان برگزاری انتخابات از صلاحیت‌های قانونی کمیسیون مستقل است. لهذا دولت در زمانی که کمیسیون اعلام می‌کند، کمیسیون را در برگزاری آن کمک کند و از اظهارات غیرمسئولانه افراد و گروه‌ها جدا جلوگیری کند."

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از فرد یا نهاد خاصی در این مورد نام نبرد، اما به نظر می‌رسد که اشاره او به اظهارات رئیس و اعضای کمیسیون ویژه اصلاح نظام انتخاباتی باشد که اخیراً برای اصلاح نظام انتخاباتی به رایزنی‌های گسترده‌ای پرداخته است.

شاه سلطان عاکفی رئیس این کمیسیون گفته که این کمیسیون بخشی از پیشنهادهای خود را در آینده نزدیک به حکومت وحدت ملی ارائه خواهد کرد تا راه را برای برگزاری انتخابات پارلمانی آینده هموار کند.

آقای عاکفی هرچند در گفت‎وگوی خود با بی‌بی‌سی در این مورد توضیح نداد که این بسته پیشنهادی شامل چه مواردی می‌شود، اما گفت که همه گزینه‌های ممکن در این مورد، بررسی شده است.

اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان از شرایط اساسی توافق سران حکومت وحدت ملی در سال گذشته بود که کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در آغاز سال جاری برای تحقق آن تشکیل شد.

رئیس این کمیسیون گفت که همه تلاش‌ها به کار بسته خواهد شد تا از هر گونه تقلب در انتخابات در آینده جلوگیری شود، چنان که در گذشته انتقادهای زیادی را برانگیخته بود.

براساس قانون، انتخابات پارلمانی افغانستان باید امسال برگزار می‌شد، اما به دلیل اجرایی نشدن این توافقات به هدف جلوگیری از تقلب در انتخابات، برگزاری این انتخابات به آینده موکول شده که ممکن است سال آینده برگزار شود.