'سقوط' موسی‌قلعه در جنوب افغانستان

حق نشر عکس Getty
Image caption ولسوالی موسی‌قلعه هلمند در سال‌های گذشته محل درگیری های خونین بوده است

علیرغم حملات هوایی آمریکا، مقام های محلی می گویند که جنگجویان طالبان موفق شده اند پس از چند روز درگیری، کنترل ساختمان ولسوالی و فرماندهی پلیس موسی‌قلعه را به دست گیرند.

مسئولان شورای ولایتی هلمند روز چهارشنبه این خبر را تایید کرد. درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان مسلح در ولایت هلمند چندین روز ادامه داشته است.

آمریکا روز شنبه سه حمله هوایی در اطراف موسی قلعه انجام داد که بنابه گزارش ها باعث کشته شدن حداکثر ۴۰ عضو طالبان شد اما پیکارجویان تجدید قوا کردند و نیروهای دولتی افغان را عقب زدند.

محمد شریف ولسوال موسی قلعه گفت که او صبح چهارشنبه با حمله طالبان آنجا را ترک کرد.

او به خبرگزاری رویترز گفت:‌ "ما صبح زود ولسوالی را ترک کردیم چون طالبان از همه طرف مشغول حمله بودند. ما از چندین روز قبل خواستار نیروی کمکی شده بودیم که هرگز نرسید و این اتفاق افتاد."

پیشتر کریم اتل رئیس شورای ولایتی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که به دنبال درگیری‌های خونین بین نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح دولت، مرکز ولسوالی به دست افراد گروه طالبان افتاد.

آقای اتل گفت در درگیری‌های چند روز اخیر در این ولسوالی، هجده نفر از نیروهای افغان از جمله ارتش و پلیس کشته شده و حدود چهل نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

او می‌گوید که فرمانده پلیس ولسوالی موسی‌قلعه نیز از جمله زخمی‌های این درگیری است و پس از حمله طالبان به ولسوالی، حدود صد سرباز افغان به روستای باغران در نزدیکی موسی‌قلعه عقب نشینی کرده‌اند که حالا در محاصره مخالفان مسلح دولت قرار دارند.

برخی منابع در هلمند می‌گویند که درگیری بین نیروهای افغان و گروه طالبان در ولسوالی موسی قلعه از پنج روز قبل به این طرف جریان داشت.

مسئولان ولسوالی موسی‌قلعه به رسانه‌های محلی گفتند که به تقاضای‌شان برای اعزام نیروی اضافی به محل رسیدگی نشده و مخالفان مسلح موفق به پیشروی شده‌اند.

دفتر والی هلمند این ادعاها را نپذیرفته و گفته است که نیروی اضافی اعزامی به محل درگیری، مشغول جنگ با مخالفان مسلح است.

ولسوالی موسی‌قلعه هلمند در سال‌های گذشته محل درگیری های خونین و شدید بین نیروهای افغان و مخالفان مسلح دولت افغانستان بوده است و چند بار بین دو طرف دست به دست شده است.

هلمند در جنوب افغانستان از نا امن‌ترین ولایات است. این ولایت با پاکستان مرز مشترک دارد و در بسیاری از روستاهای آن شورشیان نفوذ دارند.

'سبز بر آبی'

در خبری دیگر از هلمند، دو سرباز نیروهای ناتو در اثر تیراندازی مردان مسلح کشته شدند.

این رویداد روز گذشته در یک مرکز نظامی نیروهای مشترک افغان و خارجی در مرکز ولایت هلمند روی داده است.

نیروهای ناتو گفته اند که این حادثه زمانی اتفاق افتاد که دو مرد مسلح در لباس نظامیان افغان به سوی یک موتر/خودروی نیروهای ناتو تیراندازی کردند.

هر دو مهاجم در حمله متقابل سربازان ناتو کشته شده‌اند. هویت مهاجمان و سربازان ناتو تاکنون روشن نشده است.

در سال‌های پیش موارد زیادی از حمله یونیفورم داران افغان به نیروهای بین‌المللی اتفاق افتاده و ناتو از آن به عنوان "حملات سبز بر آبی" یاد کرده است.

با پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، میزان این گونه حملات به حدی کاهش یافت. در حال حاضر حدود چهارده هزار نیروی بین‌المللی در چارچوب ماموریت "حمایت قاطع" در افغانستان حضور دارند که بیشتر مشغول آموزش دهی و مشورت دهی نیروهای افغان اند.

حق نشر عکس c
Image caption هلمند در جنوب افغانستان