افغانستان و ترکمنستان ۵ قرارداد همکاری امضا کردند

حق نشر عکس AFP

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در جریان سفر قربانقلی بیردی محمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان به کابل، دو کشور ۵ توافقنامه و یادداشت تفاهم امضا کردند.

این توافقنامه‌ها در زمینه مبارزه با پولشویی، همکاری در بخش‌های انرژی، تجارت، ورزش، راه و ترابری و همکاری‌های علمی امضا شده است.

آقای محمدف صبح روز پنجشنبه ۵ سنبله (شهریور) برای گفت‌وگو با سران حکومت وحدت ملی افغانستان، وارد کابل، پایتخت این کشور شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری مشترک با آقای محمدف، ترکمنستان را "دوست، همسایه نیک و شریک عمده تجاری و اقتصادی افغانستان" خواند.

آقای غنی گفت که در دیدارش با رئیس جمهوری ترکمنستان، دو طرف بر سر افزایش صادرات برق از ترکمنستان به افغانستان و احداث راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان توافق کردند.

ترکمنستان در حال حاضر سالانه ۳۰ مگاوات برق به افغانستان صادر می‌کند که به گفته رئیس جمهوری افغانستان این میزان تا پنج برابر افزایش خواهد یافت.

آقای غنی همچنین از توافق دو کشور برای آغاز مراحل اجرایی پروژه خط لوله گاز تاپی خبر داد که قرار است نفت و گاز ترکمنستان را از مسیر افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد.

قرار است شرکت دولتی ترکمن گاز، مسئولیت اجرای این پروژه را بر عهده داشته باشد.

قربانقلی بیردی محمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در این کنفرانس از آمادگی کشورش برای توسعه همکاری با افغانستان در بخش‌ مبارزه با مواد مخدر، مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه و کمک به روند مذاکرات صلح در افغانستان خبر داد.

Image caption هم‌زمان با سفر آقای محمدف به کابل، تدابیر امنیتی در این شهر سنگین‌تر شده است

آقای محمدف گفت که ترکمنستان آماده است "بدون مداخله در امور داخلی افغانستان" با این کشور همکاری کند.

نخستین سفر رئیس جمهوری ترکمنستان به افغانستان در حالی انجام می‌شود که در جریان رئیس جمهوری افغانستان به عشق‌آباد در اواخر ژانویه گذشته مقام‌های دو کشور پنج توافقنامه در زمینه‌های سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، انرژی برق و ورزشی امضا کردند.

ترکمنستان از جمله کشورهایی است که در دو دهه گذشته از تلاش برای برقراری صلح در افغانستان حمایت کرده است. در دهه هفتاد این کشور یک بار میزبان مذاکره‌کنندگان گروه طالبان و جبهه متحد مخالف طالبان بود. این کشور در بهار ۱۳۸۹ هم اعلام آمادگی کرد که در زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای صلح در افغانستان کمک کند.

گفته می‌شود ارزش صادرات ترکمنستان به افغانستان سالانه به بیشتر از یک میلیارد دلار می‌رسد.

صدور گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند، در چهارچوب طرح همکاری چهار کشور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند ـ تاپی ـ برای این جمهوری شوروی سابق اهمیت زیادی دارد، اما این طرح در افغانستان و پاکستان با چالش امنیتی مواجه است.