اشرف غنی: روحانیون افغان جهاد مبارزه با فساد راه بیاندازند

حق نشر عکس

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل در نشست روحانیون افغان که بر محور مبارزه با فساد اداری برگزار شده بود شرکت کرد و از آنها خواست "جهاد سرتاسری مبارزه با فساد" راه بیاندازند.

رئیس جمهور غنی در سخنرانی خود در این نشست گفت که در افغانستان مردم و علمای افغان فاسد نیستند بلکه "عده‌ای از مقام‌ها و قاچاقبران هستند که شهرت این مردم را به خطر انداخته‌اند."

آقای غنی گفت که از مشکلات عمده در افغانستان این است که مردم فساد اداری را طبیعی فرض می‌کنند "در حالی که باید علیه آن از آدرس جامعه، مکاتب و مساجد مبارزه شود."

او گفت کشورهایی که در اداره آن تنها ده درصد افراد کار می کنند و ۹۰ درصد به فساد آلوده اند، پیشرفت نمی‌کند.

رئیس جمهور غنی گفت که قراردادهای دولتی، غصب زمین و جایدادها (املاک)، مواد مخدر، قاچاق، معادن، بانک‌ها و استخدام‌های دولتی از منابع عمده فساد اداری در افغانستان است.

او گفت که قراردادهای دولتی به منبع عمده فساد تبدیل شده و بیشتر این قراردادها به افرادی داده شده که حرفه‌ای نیستند و این قراردادها را به دست دوم و سوم می‌فروشند که برای جلوگیری و مبارزه با این روند کمیسیون تدارکات ملی افغانستان دست به کار شده و کارهایی نیز انجام داده است.

در مورد غصب زمین‌های دولتی او گفت که ۶۵ درصد خانه‌های کابل مدرک ندارند و برای قانومند کردن زمین‌ها و مسکن، دولت دست به کار شده و امیدوار است در سال‌های آینده بتواند مشکل غصب جایدادها را به طور بنیادی حل کند.

او اذعان کرد که مشکلات امنیتی فرصت برای اصلاحات را کم کرده.

رئیس جمهوری افغانستان مواد مخدر را سرطان این کشور نامید و گفت که ۳.۵ میلیون شهروند افغانستان معتاد است و به معضل بزرگ اجتماعی بدل شده است. آقای غنی از علما خواست که کمپین سرتاسری مبارزه با مواد مخدر را آغاز کنند.

او گفت با وجودی که افغانستان امسال در وضعیت خوب زراعتی قرار دارد اما همچنان باید ۱ میلیون تن گندم وارد کند که "برای [افغانستان] جای شرم است." آقای غنی گفت تا زمانی که تولیدات افغانستان بهبود نیابد مواد مخدر از بین نمی رود.

آقای غنی قاچاق کالا در افغانستان را نیز از عوامل عمده فساد خواند و گفت که زورمندان، افراد خود را در گمرکات این کشور گماشته اند و از آنها نفع می برند و برای جلوگیری از فساد در گمرکات پلیس ویژه گمرکات کار می کند و قرار است آکادمی گمرکات نیز ایجاد شود. او در مورد این آکادمی و حلقه فعالیت آن چیزی نگفت.

Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفت که علما باید جهاد سرتاسری مبارزه با فساد به راه بیاندازند

آقای غنی افزود که قراردادهای معادن افغانستان غیر شفاف بوده و بررسی سرتاسری قراردادهای کوچک و بزرگ روی دست گرفته شده است.

حکومت وحدت ملی افغانستان که رئیس جمهوری آن آقای غنی است حدود یک سال پیش با وعده اصلاحات بنیادی، حکومتداری خوب و مبارزه با فساد آغاز به کار کرد اما منتقدان دولت، این حکومت را در مبارزه با این چالش ها چندان موفق نمی دانند. حکومت آقای غنی گفته که برای فایق آمدن به این چالش ها به فرصت بیشتری نیاز دارد.

افغانستان در عرصه هایی که آقای غنی از آنها به عنوان عوامل عمده فساد نام برد، شهرت جهانی دارد. این کشور از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر شناخته می‌شود، در رده بندی کشورهای فساد در بالای فهرست قرار دارد، حکومت داری آن بارها زیر سوال رفته و اعتبار نظام مالی اش نیز به دلیل بحران مالی کابلبانک از بزگترین بانک های خصوصی این کشور در سال های گذشته صدمه شدیدی دیده است.