تاکید وزیران داخله افغانستان و ایران به مبارزه مشترک با قاچاق و تروریسم

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر امور داخله/کشور ایران در سفر به کابل با مقام‌های افغانستان دیدار کرده است.

آقای رحمانی فضلی برای شرکت در ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) از کابل دیدن می‌کند.

وزارت کشور ایران در خبرنامه‌ای نوشته که آقای رحمانی فضلی روز پنجشنبه وارد فرودگاه کابل شد و محمد عالمی بلخی وزیر مهاجرین افغانستان و رضا بهرامی سفیر ایران در کابل از او استقبال رسمی کرده‌اند.

نورالحق علومی وزیر امور داخله افغانستان در دیداری با آقای رحمانی فضلی و هیات همراه او در مورد مبارزه مشترک با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و نظارت جدی بر مرزهای دو کشور و مبارزه مشترک با تروریسم گفت‌وگو کرده است.

وزارت امور داخله افغانستان از قول آقای علومی گفته که تعریف دو کشور در مورد قاچاق انسان و مواد مخدر و تروریسم یکسان است و به همکاری در مبارزه با این پدیده‌ها سعی می‌کنند.

آقای رحمانی فضلی در این سفر با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی، نورالحق علومی وزیر امور داخله و عالمی بلخی نیز دیدار کرده و در مواردی از جمله "تقویت روابط و مسایل امنیتی و مرزی" صحبت کرده اند.

دفتر ریاست اجرائی افغانستان می‌گوید که آقای عبدالله در دیدار با وزیر امور داخله ایران در مورد همکاری‌های مشترک بین دو کشور و تقویت همکاری‌های دو جانبه صحبت کرده است.

آصف آشنا از سخنگویان ریاست اجرائی به بی‌بی‌سی گفت که همکاری‌های مشترک منطقه‌ای برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی منطقه و پیکار با تروریسم و بنیادگرایی محور صحبت‌های دو طرف بوده است.

افغانستان در نقاط غربی خود با ایران حدود ۹۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که همواره موارد قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت‌های غیرقانونی آن را خبرساز می‌کند.