اجساد سربازان پلیس افغانستان چه سرنوشتی دارند؟

Image caption اعضای خانواده یکی از سربازان کشته شده پلیس افغانستان که از برخورد مقامات در تحویل‌دهی جسد فرزندشان ناراضی هستند

روزانه به گونه اوسط ده پلیس افغان در جریان جنگ کشته می شوند و انتقال اجساد نظامیان از میدان جنگ به خانواده های شان از مسئولیت های دولت افغانستان است.

تحویل‌دهی اجساد سربازان پلیس به خانواده‌های‌شان و مراسم تشییع جنازه و تدفین آنها در دیگر کشورها با تشریفات خاص انجام می‌شود اما در افغانستان این گونه نیست.

بی توجهی به این موضوع شماری از خانواده‌های کشته شدگان نیروهای امنیتی افغان را شاکی و گله مند ساخته است.

گلاب خان سرپرست فرماندهی پلیس ارزگان چندی پیش در حین انجام وظیفه کشته شد.

همسر گلاب خان می‌گوید شوهرش یک ماه پیش کشته شد.

او می‌گوید زمانی از مرگ او با خبر شد که جسدش را دیده است.

وزارت داخله/کشور افغانستان بدون اطلاع قبلی از مرگ گلاب خان، جسد او را به خانه اش می‌برند.

همسر گلاب خان این وزارت را به بی‌تفاوتی به غم از دست دادن شوهرش و بی احترامی به جسد او متهم می‌کند.

او گفت: "جسد شوهرم را مثل یک انسان عادی کشته شده، بی خبر به دروازه خانه ما آوردند و گفتند که این گلاب خان است، در ولایت ارزگان کشته شده است. در مراسم تشییع جنازه و حتی در مراسم خاک‌سپاری او هم کسی از آدرس حکومت یا وزارت داخله نیامد و ما خودمان او را به خاک سپردیم."

اما گلاب خان سرپرست فرماندهی پلیس ارزگان که افسر بلند پایه نیز بوده، یگانه کسی نیست که جسدش اینگونه انتقال یافته است. سربازانی دیگری هستند که روزها جسدشان در میدان جنگ می‌ماند و با تاخیر به خانواده شان می‌رسد و حتی گاهی اجساد سربازان بدون اطلاع خانواده شان در محلی دفن می‌شود.

دولت خان از ساکنان ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر است. او نیز حکایت همانندی دارد.

Image caption تشییع جنازه سربازان کشته شده ارتش افغانستان در کنر در فوریه ۲۰۱۴

دولت خان می‌گوید سه نفر از سربازان پلیس در محله شان در جنگ با مخالفان کشته شدند، هیچ مقام دولتی به سراغ آنها نیامد و چند روز بعد مردم محل اجساد آنان را به خاک سپردند و تا امروز دولت در این مورد چیزی نمی‌داند.

در کشور های دیگر مراسم ویژه و کارمندان آموزش دیده موظف اند تا اجساد نظامیانی را که در میدان جنگ کشته می شوند، تشییع کنند. به نزدیکان و خانواده‌های سربازان یا افسران کشته شده، بر اساس برنامه از قبل تعیین شده آگاهی داده می‌شود و تابوت شان را در یک مراسم ویژه، به خانواده‌های شان می‌سپارند.

گفته می‌شود که در افغانستان هم روند خاص برای تحویل‌دهی اجساد سربازانی که در جریان جنگ کشته می شود، وجود دارد؛ خبرنگار بی‌بی‌سی تلاش کرد تا چگونگی تحویل دادن اجساد نظامیان افغان را به خانواده‌هایشان از نزدیک دنبال کند اما از سوی وزارت داخله افغانستان به او اجازه این کار داده نشد.

خانواده‌های سربازان کشته شده در حالی این انتقادها را مطرح کرده اند که نورالحق علومی وزیر امور داخله افغانستان گفته است که انتقال اجساد نظامیان از میدان‌های جنگ از اولویت‌های کاری وزارت داخله است و هیچگاه در انتقال زخمیان و کشته شدگان تاخیر نشده است.

آقای علومی گفت: "وزارت امور داخله در هماهنگی با وزارت دفاع ملی افغانستان در انتقال زخمیان و کشته شدگان از میدان‌های جنگ تلاش می‌کنند و این از اولویت‌های کاری بخش هوایی ما است."

چندی پیش شماری از اعضای پارلمان افغانستان نیز از نارسایی‌ها در انتقال زخمیان و کشته شدگان از میدان های جنگ اظهار نگرانی کرده بودند.

آنها تاکید داشتند که این کار بر روحیه نظامیان افغان تاثیر می‌گذارد و بسیاری از آنها را نسبت به وظیفه‌های شان دلسرد خواهد ساخت.