اعلام حمایت شرکت‌کنندگان نشست ریکا از نقش 'مهم' منطقه‌ای افغانستان

حق نشر عکس ARG

دومین روز اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای ریکا در کابل برگزار شد. روز دوم این اجلاس با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور آغاز شد.

آقای غنی از فرصتهای سرمایه‌گذاری در افغانستان یاد کرد و بر گسترش روابط اقتصادی میان افغانستان و کشورهای منطقه تاکید کرد.

او به جایگاه جغرافیایی افغانستان در بین کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت که این کشور می‌تواند بخشی از راه‌های مهم اقتصادی کشورهای منطقه برای وصل کردن آنها باشد و دولت تلاش دارد این جایگاه را احیا کند.

او گفت: "امیدوارم در آینده نزدیک شاهد پایان جنگ در منطقه باشیم و آسیا یک بار دیگر به یک قاره مهم اقتصادی تبدیل شود و افغانستان نیز یک بار دیگر نقطه وصل کشورها و مردم در منطقه باشد."

آقای غنی همچنین از پیشرفت‌های اقتصادی در کشورش در زمینه‌های مختلف یاد کرد و همکاری‌های کشورهای منطقه را برای بهبود اقتصاد این منطقه لازمی دانست.

او همچنین برای تامین ثبات در منطقه، به اکثریت مسلمانان در کشورهای منطقه اشاره کرد و خواست این کشورها با جرات کامل مخالفت مسلمانان را با وحشت و جنگ اعلام کنند.

اعلام همکاری اشتراک کنندگان با افغانستان

احمد سلیم سکرتر جنرال سازمان همکاری‌‌های جنوب آسیا، سارک، در ششمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای، ریکا گفت که افغانستان می‌تواند نقطه خوبی برای گسترش همکاری‌های منطقه‌ای باشد.

او از همکاری های کشورهای منطقه در بخش حمل و نقل و انتقال انرژی به عنوان پتانسیل‌های موجود در منطقه نام گرفت و بر سهیم ساختن بیشتر بخش خصوصی در این عرصه‌ها تاکید کرد.

محمدقلی محمدوف وزیر مالیه ترکمنستان نیز در این نشست گفت که کشورهای منطقه می‌توانند در بخش‌های مختلف به خصوص حمل و نقل با یکدیگر همکار باشند.

اما سراج‌الدین اسلوف وزیر خارجه تاجکستان می‌گوید که برای بهبود وضعیت اقتصادی در افغانستان باید امنیت در این کشور تامین شود.

او اعلام کرد که کشورش آماده است تا در بخش‌های مختلف با دولت افغانستان همکاری کند.

"بندر چابهار بی‌بدیل است"

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر داخله/کشور ایران نیز به مشترکات فرهنگی و زبانی و دینی بین دو کشور اشاره کرد و گفت ایران همیشه تلاش داشته همکاری‌هایش را با افغانستان گسترش دهد.

به باور وی، گسترش همکاری های اقتصادی می‌تواند به تامین ثبات در منطقه کمک کند.

او همچنان از بندر چابهار به عنوان یکی از راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی در منطقه یاد کرد و این راه را بی بدیل و کم هزینه خواند.

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان نیز برگزاری همچو نشست ها را زمینه ای برای گسترش همکاری ها خواند.

حق نشر عکس arg

او نیز به نمایندگی از کشورش اعلام کرد که فیصله‌های این اجلاس را برای گسترش همکاری‌ها در منطقه عملی خواهند کرد.

سجاتا مهتا از مقام‌های ارشد وزارت خارجه هند نیز اعلام کرد که کشورش برای عملی کردن پروژه‌های بزرگ اقتصادی در منطقه متعهد است که به زودی تکمیل خواهند شد.

خانم مهتا افزود که این پروژه ها برای هزاران نفر کار فراهم ساخته و عواید زیادی را نصیب کشورهای سهیم ساخته است.

او همچنین از علاقمندی سرمایه‌گذاران هندی برای کار در بخش منابع طبیعی افغانستان خبر داد.

ششمین اجلاس ریکا

کابل پایتخت افغانستان میزبان برگزاری ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) بود. نمایندگان بیش از هفتاد کشور و سازمان بین‌المللی برای شرکت در این اجلاس به کابل سفر کردند.

حکومت افغانستان گفته که مذاکرات این اجلاس سه موضوع همکاری‌های منطقه‌ای در استفاده از انرژی و منابع طبیعی، اتصال کشورها از طریق راه‌آهن و بزرگ‌راه‌ها و تقویت

همکاری بین نهادهای خصوصی در زمینه تجارت و صنایع محور مذاکرات این اجلاس را تشکیل می‌داد.

وزارت امور خارجه افغانستان گفته که این اجلاس در مورد حمایت مالی پروژه هایی که در افغانستان اجرا می‌شود، بحث نمی‌کند بلکه هدف آن جلب علاقه کشورها برای انطباق پروژه‌ها با فرصت‌های موجود در کشورهای عضو است.

تقویت بنادر، امکانات ترانزیتی و تطبیق پروژه خط آهن بین چین، قیرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران و پروژه خط آهن بین تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان و همچنین پروژه راه لاجورد که افغانستان را از راه ترکمنستان به دریای خزر، گرجستان و اروپا وصل می‌کند، از موضوعات مورد بحث این اجلاس بود.

نشست نخست ریکا در سال ۲۰۰۵ در کابل برگزار شد و تصمیم گرفته شد که هر دو سال این نشست در یکی از کشورهای هند، پاکستان، ترکیه و تاجیکستان برگزار شود.

نشست پنجم ریکا در دوشنبه تاجیکستان برگزار شد.

اجلاس ریکا برای دو روز پنجشنبه و جمعه در کابل برگزار شده بود. این نشست از شبکه‌های تلویزیونی محلی افغانستان به طور زنده پخش می‌شد.

کشور ترکمنستان در این اجلاس اعلام کرد که حاضر است هفتمین اجلاس ریکا را در سال ۲۰۱۷ میزبانی کند.

حق نشر عکس arg
حق نشر عکس arg