پارلمان افغانستان اجلاس یازدهم خود را با انتقاد از حکومت آغاز کرد

Image caption مجلس مطابق قانون می تواند ده اجلاس برگزار کند، اما امروز اجلاس یازدهم خود را شروع کرد

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان یازدهمین اجلاس خود را با انتقاد از کارکردهای حکومت وحدت ملی و نگرانی از وخامت اوضاع امنیتی آغاز کردند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس، افغانستان را "گرفتار توطئه بزرگ بین‌المللی" دانست و گفت: "افراد خارجی از ملیت‌ها و کشورهای گوناگون در کشور ما حضور دارند و همه‌روزه با بی‌رحمانه‌ترین شیوه‌ها مشغول ریختن خون زنان، جوانان و کودکان ما هستند."

آقای ابراهیمی افزود که نمایندگان پارلمان در تعطیلات تابستانی هم در سراسر کشور هدف حملات انتحاری، انفجار بمب و سوء قصد قرار گرفتند. او از مراجع امنیتی خواست که برای تامین امنیت جان نمایندگان مجلس توجه جدی کنند

رئیس مجلس به دنبال سخنرانی چند تن از نمایندگان، خواستار برگزاری نشست سری مجلس در باره تدابیر امنیتی مقر پارلمان شد.

پارلمان افغانستان روز اول سرطان/تیر گذشته هدف حمله گروهی از مهاجمان انتحاری قرار گرفت، اما به اعضای مجلس آسیبی نرسید و تنها یک کارمند دبیرخانه مجلس زخمی شد.

ظاهر قدیر، نائب رئیس مجلس، نسبت به اوضاع امنیتی در مناطق شرقی کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که ولسوالی/شهرستان شینوار در ولایت ننگرهار به مرکز فعالیت و سربازگیری گروه دولت اسلامی معروف به داعش تبدیل شده، اما دولت توجهی به این امر ندارد.

آقای قدیر، که خود نماینده ولایت ننگرهار است، افزود که در حال حاضر فعالیت مسئولان امنیتی و اجرائی دولت در بیشتر ولسوالی‌های این ولایت تنها به مراکز دولتی محدود شده و کنترلی بر مناطق روستایی ندارند.

نائب رئیس مجلس در سخنان صریحی خطاب به رئیس جمهوری، رئیس اجرایی و سایر مسئولان دولتی گفت: "مردم گروگان شما نیستند؛ شما به مردم وعده کرده بودید که امنیت آن‌ها را تامین می‌کنید، اما حالا خبر به ناموس ما رسیده است".

او به مقام‌های دولتی ضرب‌الاجل تعیین کرد که اگر تا روز پنجم عید قربان نتوانستند به وظیفه خود مبنی بر تامین امنیت مردم عمل کنند، او با امکانات شخصی خود با گروه داعش اعلام جنگ می‌کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption مجلس اول سرطان/تیر گذشته هدف مهاجمان انتحاری قرار گرفت

منورشاه بهادری نماینده هرات با انتقاد تند از رهبران حکومت وحدت ملی گفت که ناامنی به این دلیل در کشور افزایش می‌یابد که مردم از حکومت "فاصله گرفته‌اند".

او مسئولان حکومت وحدت ملی را "تشنگان قدرت" خواند و گفت که آن‌ها در اجرای کارها با هم هماهنگ نیستند و حکومت را به دو حکومت "موازی" تبدیل کرده‌اند.

آقای بهادری افزود که مردم به دلیل ناامنی "به ستوه آمده‌اند، بیکاری به اوج خود رسیده، فساد اداری بیداد می‌کند و ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی پایین آمده است".

مجلس نمایندگان یازدهمین اجلاس خود را در حالی برگزار می‌کند که قانون اساسی تنها ده اجلاس را که شامل پنج سال می‌شود، پیش‌بینی کرده، اما این اجلاس مجلس را وارد سال ششم می‌کند.

دفتر اشرف غنی رئیس جمهوری روز ۲۹ جوزا/خرداد گذشته با صدور اعلامیه‌ای از مجلس خواست که تا زمان اعلام نتایج انتخابات به کارش ادامه دهد. مجلس خود هم یک روز بعد این موضوع را تایید کرد.

اما آنچه که بحث برانگیز شد، نامشخص بودن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی بود، چرا که همه نشانه‌ها حاکی از آن است که سومین انتخابات پارلمانی امسال برگزار نخواهد شد و انتظار می‌رود که سال آینده برگزار شود.